15 نکته که باید درباره انواع فایل های لوگو بدانید

15 نکته که باید درباره انواع فایل های لوگو بدانید
15 نکته که باید درباره انواع فایل های لوگو بدانید
اگر برای اولین بار در حال طراحی یک لوگو هستید، احتمالا تعداد زیادی از انواع فرمت های فایل های لوگو را نمی شناسید؛ داشتن بینشی از انواع فرمت های تصاویر بخشی از کار یک طراح است. با این حال، در حالی که فرمت های تصویری بسیاری وجود دارد، اما همه آنها به یک اندازه برای لوگو مناسب نیستند؛ به این دلیل که ممکن است کیفیت تصویر لوگوی شما به خاطر انتخاب نادرست نوع فرمت آن، تنزل ‌یابد.

در اینجا چند نکته اساسی و حیاتی در مورد انواع فرمت های لوگو وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید.


Vector و Raster دو نوع اصلی فایل های گرافیکی هستند

انواع فایل های لوگو را می‌توان به عنوان Vector (برداری) و یا Raster (پیکسلی) طبقه‌ بندی کرد. فایل ‌های برداری دارای نقاط ریاضی دقیقی هستند به این معنی که شما می ‌توانید آنها را به هر اندازه بزرگ کنید بدون آنکه کیفیت و وضوح آنها از بین برود. به همین دلیل است که مشتری ‌ها از شما می ‌خواهند که فایل لوگو را در فرمت برداری ارسال کنید. فایل های لوگوی برداری شاملAI ،PDF و EPS هستند. فایل‌ های رستری مبتنی بر پیکسل هستند. بنابراین، زمانی که یک تصویر را بیش از حد بزرگنمایی می کنید، تار و ناواضح خواهد شد. JPEG ،GIF و PNG پسوندهای فایل های رستری هستند.


JPG پرکاربردترین فرمت است


jpg-file

JPG رایج ‌ترین فرمت تصویر است که در دوربین‌ های دیجیتال، سیستم ‌های عامل مختلف و اینترنت مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از آنجا که شما می‌ توانید اندازه فایل JPG را کاهش داده و آن را فشرده کنید، اغلب کاربران آن را برای بایگانی کردن و به اشتراک گذاری تصاویر مناسب می‌ یابند.
اما مشکلی که در فایل ‌های JPG وجود دارد این است که اگر اندازه فایل لوگو با فرمت JPG را بیش از حد فشرده کنید، کیفیت تصویر از بین خواهد رفت.


PNG مزایای بسیاری دارد


png-file

PNG قالب فایل های لوگو مبتنی بر پیکسل است. این فرمت مزایای متعددی برای کاربران دارد؛ شما می ‌توانید به راحتی تصویر را بدون هیچ تغییری در کیفیت آن، تغییر اندازه دهید. طراحان از این فرمت برای دقت رنگ استفاده می‌ کنند. شما می ‌توانید وضوح تصویر لوگو را با این فرمت حفظ کنید.
اما یک عیب PNG این است که اندازه فایل آن در مقایسه با JPG بزرگ ‌تر است و زمان دانلود آن بیشتر طول می‌ کشد.


PDF یک انتخاب خوب برای یک فرآیند طراحی مداوم است


pdf-file

زمانی که در حال طراحی لوگوی خود هستید، ممکن است چندین بار آن را تغییر دهید و ذخیره نمایید.
در طی این فرآیند، PDF بهترین فرمت برای ذخیره آن است. همانطور که شما یک لوگو را طراحی می کنید، در حالی که کار در حال پیشرفت است، فرمت PDF به شما این امکان را می دهد که یک تصویر وکتوری با رزولوشن بالا از لوگوی خود را ببینید.
از آنجا که می توانید فایل PDF را با اکثر مرورگرهای، تبلت و گوشی های هوشمند به کار ببرید، می توانید فرمت فایل را برای بازبینی طراحی خود حفظ نمایید و هیچ نیازی به نرم افزار طراحی حرفه ای وجود ندارد. اغلب طراحان طرح لوگوی خود را در قالب یک فایل PDF وکتوری به مشتریان ارائه می‌کنند؛ سپس پس از تایید در فرمت های AI و EPS عرضه می کنند.


فایل های AI فقط در Illustrator قابل نمایش هستند


ai-file

فایل های AI دارای مزایای مشابه PDF ها هستند؛ اما اگر به استفاده از فایل‌ های AI فکر می ‌کنید، باید بدانید که این فایل ها فقط با یک نسخه سازگار Illustrator کار می‌ کنند. این فایل ها توسط سیستم ‌های Adobe ایجاد شده اند.


فایل های EPS بهترین گزینه برای رزولوشن انعطاف‌پذیر هستند


eps-file

فایل های EPS لوگو برای رزولوشن انعطاف‌پذیر ایده‌آل هستند. شما می ‌توانید تصویر لوگو را مطابق با نیاز خود تغییر اندازه دهید بدون آنکه رزولوشن آن دچار افت شود. این به این معنی است که قالب EPS، انتخاب درستی برای طراحی لوگو توسط خودتان یا واگذاری اجرای طراحی به یک طراح گرافیک حرفه ‌ای است.


فایل های SVG فایل های مبتنی بر متن هستند


svg-file

SVG جدیدترین نوع فایل لوگو است که معمولا کوچک هستند. این فایل ها برداری هستند؛ این به این معنی است که شما می ‌توانید تصاویر را با هر وضوحی در نظر بگیرید. اما یکی از ویژگی‌ های این نوع فایل ها این است که در xml کدگذاری شده ‌اند که یک زبان برنامه ‌نویسی بر اساس متن است. از این رو، ابزارهای دیجیتال مختلف و مرورگرهای استاندارد می ‌توانند این فایل‌ ها را بخوانند.


فایل های Vector برای وضوح نامحدود ایده‌آل هستند


vector-file

فایل ‌های وکتور یا برداری مبتنی بر منحنی ‌ها، خطوط، نقاط و دیگر اشکال هندسی ساده هستند. شما می ‌توانید یک وضوح نامحدود از یک تصویر لوگو داشته باشید که با این فرمت به دست می‌ آید بدون از دست دادن وضوح و کیفیت تصویر.
فایل ‌های برداری قابل ویرایش هستند. با استفاده از این فایل ها شما می ‌توانید تصویری با کیفیت عالی نه تنها برای لوگو بلکه برای هر طرح گرافیکی دیگر داشته باشید. این فایل ها همچنین به عنوان فایل‌ های منبع کار می‌ کنند که می‌ توان از آنها برای ایجاد فرمت های دیگر استفاده کرد.
بنابراین، وقتی شما یک فریلنسر طراح را استخدام می ‌کنید، تاکید نمایید که طرح لوگوی شما را در قالب فایل برداری ارائه دهد زیرا شما به لوگو برای پلتفرم های مختلف آنلاین نیاز خواهید داشت.


فایل ‌های Raster مبتنی بر پیکسل هستند


raster-file

زمانی که از فایل‌ های رستری استفاده می ‌کنید، باید بدانید که آنها مبتی بر نقاط پیکسل هستند. هر مربع از یک تصویر رستری یک رنگ دارد و پیکسل‌ های ریز به هم نزدیک هستند.
یک عیب در تصاویر رستری این است که هنگامی که روی آنها زوم می شود رزولوشن خود را از دست می دهند و تصویر تار می شود. زمانی که می ‌خواهید فایل را به اندازه کوچک ‌تری فشرده نمایید، کامپیوتر شما تعداد بسیاری از پیکسل ها را حذف خواهد کرد. بنابراین، هنگام برون سپاری کار طراحی خود، اطمینان حاصل کنید که طراح تنها زمانی که نیاز به چاپ طرح خود دارید کار را به صورت فایل رستری برای شما ارسال می‌ کند زیرا این تصاویر برای چاپ دیجیتال مناسب هستند.


فایل های GIF برای پروژه ‌های وب مناسب هستند


gif-file

GIF یکی از رایج ‌ترین انواع فایل لوگو است که به شکل پویانمایی می‌ باشد. فرمت فایل GIF می ‌تواند تا ۲۵۶ رنگ براساس مدل رنگی RGB شکل بگیرد. در فایل GIF، به دلیل تعداد محدودی از رنگ‌ ها، اندازه فایل شما بسیار کوچک خواهد بود. اکثر طراحان از این نوع فایل برای پروژه‌ های وب خود استفاده می‌ کنند. این به این دلیل است که این تصاویر به سرعت بارگذاری می ‌شوند.


فایل TIF اطلاعات اصلی تصویر را ذخیره می کند


tif-file

TIF یک فایل رستری بسیار مفید است که برای فشرده ‌سازی با کیفیت، مشهور است. این به این معنی است که داده های تصویر لوگوی اصلی حتی اگر شما آن را بارها کپی، فشرده سازی و ذخیره نمایید، دست نخورده باقی خواهد ماند. TIF همچنین فرمتی ایده آل است برای زمانی که می خواهید تصویری را برای چاپ ذخیره نمایید.


فایل‌های INDD برای قالب بندی صفحات مناسب هستند


indd-file

INDD معمولا برای eBook، مجلات، روزنامه‌ ها و غیره استفاده می ‌شوند. شما می ‌توانید این فایل ها را در Abode Indesign ایجاد و ذخیره کنید. به این ترتیب، شما می ‌توانید طرح‌ هایی را ایجاد کنید که بر اساس قالب بندی پیچیده، محتوای صفحه، تایپوگرافی و گرافیک نهفته می ‌باشند.


اهمیت رنگ ها در هنگام استفاده از فایل ها


icmyk-rgb

شما باید توجه داشته باشید که وقتی از انواع مختلف فایل لوگو استفاده می ‌کنید، رنگ بیشترین اهمیت را دارد. اکثر سیستم های گرافیکی رایانه‌ ها از مدل رنگی RGB (قرمز، سبز و آبی) برای تولید رنگ ‌های گوناگون استفاده می ‌کنند. اما تصاویر چاپی از CMYK (فیروزه ‌ای، سرخابی، زرد و مشکی) برای ایجاد رنگ‌ های جدید استفاده می‌ کنند.


از فایل هایی استفاده کنید که فرمت های دیگر را ایجاد می کنند


فایل های منبع چندگانه ای وجود دارند و این امر سبب انعطاف پذیری در انتخاب است اما نکته مهم این است که بدانید از کدام یک از آنها را باید استفاده کنید. نیازی نیست که شما هر نوع فایلی از لوگوی طراحی شده را داشته باشید. اکثرا از فرمت های JPG و PNG برای نمایش لوگو در وبسایت ها استفاده می شود. اما فرمت های EPS ،SVG و PDF برای اینکه قابل تبدیل به فرمت های دیگر هستند ترجیح داده می شوند.


فایل ‌های مختلف لوگو را برای چاپ و وب در نظر بگیرید


یک نوع فایل لوگو برای هر دو کاربرد چاپی و وب مناسب نخواهد بود. این به این دلیل است که تفاوت زیادی بین چاپ و استفاده در وب وجود دارد. به یاد داشته باشید که وقتی مساله حفظ کیفیت رنگ مطرح باشد، تفاوت زیادی بین فایل های CMYK ،RGB و Pantone وجود دارد.
بنابراین، طرح لوگوی خود را برای استفاده در وب و یا چاپ در فایل ‌های مناسب مختلف ذخیره و ارسال نمایید. تنها زمانی که می ‌خواهید یک لوگو را فقط برای چاپ ذخیره کنید، از فایل های CMYK استفاده کنید؛ اما اگر می‌ خواهید طرح لوگوی خود را در وبسایت و دیگر پلتفرم های آنلاین استفاده کنید، از فایل ‌های RGB استفاده نمایید.

اینها برخی از نکات کلیدی هستند که هنگام استفاده از انواع فایل های لوگو برای ذخیره و ارسال طرح برای مشتریان باید به یاد داشته باشید. در وانیار، شما به تعداد زیادی از ایده ‌های طراحی لوگو و بسیاری از طراحان دسترسی دارید. آنها تضمین می‌ کنند که برای حفظ کیفیت و مقیاس پذیری طرح لوگوی خود، تصویر مناسبی را دریافت می‌ کنید.

مطالب مرتبط:

8 نکته برای طراحی لوگوی کسب و کارهای آموزشی
فرم ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی
    پست الکترونیک
  • شرح نظر
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: