7 عنصر کلیدی برای یک اپلیکیشن موفق

7 عنصر کلیدی برای یک اپلیکیشن موفق
7 عنصر کلیدی برای یک اپلیکیشن موفق
با توجه به برخورد گزینشی مردم امروز نسبت به اپلیکیشن ها و برنامه هایی که دانلود می کنند و قابلیت های چندگانه برنامه ها؛ ترغیب مردم به استفاده از یک اپلیکیشن خاص؛ از همیشه چالشی تر شده است. داشتن یک اپلیکیشن می تواند برای کاربران موبایلی شما تجربه بهتری فراهم کرده و همچنین به شما امکان ارائه قابلیت ها و خدمات پیشرفته تری را دهد. بنابراین اگر می خواهید در بازار کار خود نقشی برجسته داشته باشید؛ بدون شک توسعه یک اپلیکیشن ارزش تلاش را خواهد داشت.

با این حال؛ چگونه می توانید اپلیکیشن خود را به موفقیت برسانید؟
چندین عنصر کلیدی وجود دارند که بخشی از هر اپلیکیشن موفق هستند. پس اگر در طی فرآیند توسعه آنها را درنظر بگیرید؛ می توانند در راهیابی برنامه شما به رقابتی ترین عرصه ها نیز مفید باشند.

در اینجا 7 مورد را بیان می کنیم که شما را در مسیر صحیح هدایت می کنند:

رقبای خود را بررسی و آنالیز کنید

پیش از شروع به ساختن اپلیکیشن تان؛ باید افق پیش روی بازارکار را درک کنید؛ تا ببینید که آیا نیازی به برنامه ای که قصد توسعه آن را دارید وجود دارد یا خیر. آسانترین راه برای انجام این کار؛ زیرنظر گرفتن رقبا در بازار کار و جستجوی راههایی برای جداسازی و منحصر به فرد کردن برنامه تان از دیگر برنامه های موجود است. مواردی که رقبایتان روی آن تمرکز کرده اند را ببینید؛ اینکه آنها سعی در حل چه مسائلی دارند و مزایای قابل توجه اپلیکیشن ها و راه حل های آنها چه هستند.

هنگامیکه نقاط قوت آنها را درک کردید؛ به دنبال نقاط ضعفی بگردید که به خوبی پوشش داده نشده اند و برای شما موقعیتی برای ارائه ارزشی منحصر به فرد و دستیابی به نقطه فروشی که هیچ کس دیگری قادر به دستیابی به آن نیست؛ فراهم می کنند. عادت ها و انتظارات کاربران همواره درحال تغییر است. پس اگر شما بتوانید جایگزینی بهتر؛ سریعتر؛ مناسب تر و راحت تر ارائه کنید؛ حتی اپلیکیشنی که یک یا دو سال پیش بسیار موفق بوده، ممکن است منسوخ شود. در این مرحله هدف اصلی شما باید شناسایی مشکل یا مسئله ای قابل حل باشد که تاکنون حل نشده یا حداقل بتوانید راه حلی بهینه تر ارائه کنید که روند کار را آسان تر کند.

اگر بتوانید اپلیکیشن خود را حول این مفهوم توسعه دهید؛ دیگر وجود اپلیکیشن های دیگر اهمیتی ندارد. کاربران به راه حل شما رو می آورند چرا که ویژگی هایی ارائه می دهید که نمی توانند آنها را در جای دیگری پیدا کنند. از سوی دیگر اگر در ارائه هرگونه ویژگی متمایز کننده ناتوان باشید؛ هرچقدر هم که برای بازاریابی و ترویج آن هزینه کنید؛ ترغیب مردم به استفاده از اپلیکیشن شما سخت خواهد بود.

اپلیکیشن را در هر دو پلتفرم اصلی در دسترس قرار دهید

اگر می خواهید به تمامی مخاطبانتان دسترسی داشته باشید؛ باید اطمینان حاصل کنید که اپلیکیشن شما فارغ از دستگاه مورد استفاده؛ برای دانلود در دسترس باشد. به همین دلیل باید برای توسعه اپلیکیشن خود در هر دو پلتفرم بزرگ موبایل یعنی اندروید و آی او اس وقت بگذارید. تفاوت هایی کاربردی وجود دارد که اجازه نمی دهد که اگر اپلیکیشن برای محیط کاری هر پلتفرم بطور اختصاصی شخصی سازی نشده باشد؛ به درستی کار کند.

یک مثل عالی از این موضوع؛ تفاوت های نامحسوس در کنترل ناوبری (Navigation) در تلفن های اندروید یا آی او اس است. مسئله ای که ممکن است در ابتدا بی اهمیت به نظر برسد؛‌ اما درصورت بروز مشکلات مربوط به سازگاری در هنگام ارائه اپلیکیشن می تواند پیامد های بسیار بزرگی داشته باشد. برای به سرانجام رساندن این پروسه به نحو بهینه؛ باید در مراحل اولیه توسعه اپلیکیشن تان؛ برای این موضوع برنامه ریزی کنید. خوشبختانه تعداد زیادی ابزار توسعه اپلیکیشن بین پلتفرمی وجود دارند که به شما اجازه ساده سازی این روند را می دهند.

ios-and-android


توسعه ناوبری راحت و ساده

شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مشتریان از برنامه شما استفاده کنند در صورتیکه نتوانند به راحتی از طریق منوی آن حرکت کنند. اگر برنامه شما قادر به ارائه یک تجربه ناوبری ساده نیست، برنامه ‌های بسیار زیاد دیگری وجود دارند که این کار را انجام خواهند داد. به همین دلیل باید اطمینان حاصل کنید که اگر یک مشتری تصمیم به دانلود اپلیکیشن موبایل شما گرفت؛ قادرید تجربه یکپارچه ای را فراهم کنید که مرور و یافتن قابلیت هایی که به دنبال آن است را ساده نماید.

با این وجود؛ روی چه چیزی باید تمرکز کنید؟
یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تلاش برای به حداقل رساندن تعداد عملیات مورد نیاز برای پیدا کردن ابزارهای ضروری ارائه شده در اپلیکیشن است. از آنجاییکه کاربران موبایل مزیت استفاده از ماوس یا کیبورد را برای جابجایی نداشته و به انگشتانشان متکی هستند؛ باید اطمینان حاصل کنید که ناوبری اپلیکیشن تان برای استفاده آسان بوده و هر قابلیت با تعداد کمی کلیک کردن در دسترس است.

بر روی تجربه کاربری تمرکز کنید

عنصر بسیار مهم دیگر در یک اپلیکیشن موفق موبایل؛ ایجاد یک تجربه کاربری تا حد ممکن نرم و یکپارچه است. کاربران موبایل این روزها در انتخاب اپلیکیشن با وسواس عمل می کنند بنابراین اپلیکیشن شما برای انتخاب شدن باید انتظارات معینی را برآورده کند. اولین جنبه تجربه کاربری خوب؛ حصول اطمینان از بارگذاری و لود شدن سریع اپلیکیشن است. اگر لود شدن پنج ثانیه یا بیشتر طول بکشد بسیاری از کاربران در طولانی مدت از اپلیکیشن شما استفاده نخواهند کرد.

قابل درک است که اگر اپلیکیشن شما قابلیت های بسیار زیادی داشته باشد؛ زمان بیشتری برای بارگذاری آن بویژه در دستگاه های قدیمی مورد نیاز است. با این حال باید به دنبال موقعیت هایی برای بهینه سازی قابلیت های اپلیکیشن تان باشید. پس اگر نیاز به زمان بارگذاری طولانی تری بود؛ یک نمایش تصویری واضح برای کاربر فراهم کنید تا نشان دهد کاربر چه زمانی باید منتظر بماند.

بعضی از اپلیکیشن های بزرگتر از صفحه بارگذاری ای استفاده می کنند که نشان می دهد چه درصدی از اپلیکیشن بارگذاری شده و برخی دیگر حتی توضیحاتی اضافه می کنند تا به کاربر بگویند دقیقا در آن لحظه چه چیزی در حال لود شدن یا بارگذاری است. این موضوع می تواند کمک کند تا کاربر برای مدت بیشتری صبر کرده و دستگاه را قادر می سازد مقادیر قابل توجهی از داده را پردازش کند.
با این حال اگر اپلیکیشن شما پس از لود شدن هنگ کرده یا فریز شود؛ حتی اگر به سرعت بارگذاری شود؛ دیگر اهمیتی ندارد. هیچ چیزی بیشتر از پیغام ناخوشانید «برنامه قادر به پاسخگویی نیست» روی صفحه نمایش؛ کاربران را ناامید نمی کند. پس اگر نمی خواهید صفحه اپلیکیشن تان مملو از نظرات منفی شود؛ باید به هر قیمتی جلوی آن را بگیرید.

ios-and-android


اپلیکیشن تان را شخصی سازی کنید

یکی از مهمترین فاکتور های تعیین کننده موفقیت یک اپلیکیشن توانایی آن در فراهم کردن تجربه ای شخصی سازی شده برای کاربرانش است. کاربران موبایل امروزه انتظار دارند اپلیکیشن هایشان با نیاز های شخصی آنها تطابق پیدا کرده و استفاده از قابلیت های مرتبط با آنها ساده و آسان باشد. مخاطبان شما از افراد گوناگون با عادت ها و نیاز های استفاده گوناگون تشکیل شده اند. باید این موضوع را درنظر داشته باشید؛ اگر نه؛ آمار و ارقام مربوط به استفاده از اپلیکیشن تان به سرعت افت خواهد کرد.

با این وجود؛ چگونه می توانید تجربه ای شخصی برای کاربرانتان فراهم کنید؟
رویکرد هایی وجود دارند که می توانید آنها را در اپلیکیشن تان توسعه دهید. در اینجا چندین رویکرد را که ثابت شده از همه موثرتر هستند آورده ایم.
یک متد؛ توسعه اپلیکیشنی است که قادر باشد رفتار های کاربر را آنالیز کرده و سپس خود را برای راهبری و استفاده راحت تر و مرتبط تر تطبیق دهد. اگر بطور پیوسته بتوانید پیشنهادهای موثر ارائه داده و استفاده از اپلیکیشن را برای کاربرنتان آسانتر کنید؛ احتمال بیشتری وجود دارد که کاربران به استفاده از اپلیکیشن شما ادامه دهند.

در طی زمان هرچه اطلاعات بیشتری از کاربران معمول خود جمع آوری می کنید؛ می توانید تجربه کاربری آنها را بر اساس فاکتور های بی شماری مثل جمعیت شناسی؛ مکان؛ قابلیت های محبوب و بسیاری دیگر؛ شخصی سازی کرده و توسعه دهید.

نتفلیکس (Netflix) و اسپاتیفای (Spotify)؛ مثال های خوبی از اپلیکیشن هایی هستند که در تلاشند تا کاربرانشان را بفهمند و پیشنهاد های مفیدی ارائه کنند. آنها عادات تماشا کردن و گوش کردن کاربرانشان را آنالیز کرده و پیشنهادهای هفتگی بر مبنای اینکه ممکن است از چه چیزهایی دیگری خوششان بیاید؛ ارائه می دهند که نه تنها به سود کاربران است بلکه باعث می شود آمار و ارقام مربوط به مشارکت و تعامل اپلیکیشن بالا بماند.

برای کمک به کاربرانتان آماده باشید

کاربران شما؛ در درجات متفاوتی از توانایی های تکنولوژیک قرار دارند. ممکن است عده ای هیچ مشکلی با نصب و استفاده از اپلیکیشن شما نداشته باشند اما در عین حال عده ای به دلیل مهارت کمتر در تکنولوژی با موانعی مواجه شوند که آنها را از استفاده از تمام ظرفیت های اپلیکیشن شما باز می دارد.
به همین دلیل اگر می خواهید اپلیکیشن تان بطور مداوم بازخوردهای مثبتی دریافت کند؛ باید سیستمی برای رفع سریع مشکلاتی که کاربران با آن مواجه می شوند تدارک ببینید.

لازم است که عوامل پشتیبانی را به منظور پاسخ دهی فوری به سوالات و شکایات کاربران بکار گرفته و به آنها کمک کنید. چراکه کاربران ناراحتی که کمک دریافت نمی کنند؛ نه تنها اپلیکیشن شما را حذف می کنند بلکه ممکن است نقدی منفی نیز درباره آن بنویسند. اگر به سوالات متداولی که دائما مطرح می شوند توجه کنید؛ باید بخشی به عنوان سوالات متداول فراهم کنید که کاربران را قادر می سازد بدون تماس با تیم پشتیبانی جواب های خود را دریافت کنند.

خوشبختانه لازم نیست که یک تیم پشتیبانی مستقر در محل استخدام کنید. سرویس های آنلاین زیادی وجود دارند که می توانند سیستم پشتیبانی شما را به عهده گرفته و مشکلات کاربران را از راه دور حل کنند.

chatbots-plugins


استراتژی بازاریابی موبایلی داشته باشید

حتی اگر اپلیکیشنی عالی خلق کنید که تمام شرایط گفته شده را رعایت کند؛ بی فایده خواهد بود اگر نتوانید آن را پیش روی مخاطبان خود قرار دهید. به همین دلیل یک استراتژی بازاریابی موبایلی همه جانبه ضروری به نظر می رسد. اپلیکیشن های بیشماری وجود دارند و هر روزه نیز منتشر می شوند. پس اگر می خواهید نقشی برجسته داشته باشید و به عنصری مهم در صنعت خود تبدیل شوید؛ باید قدم های رسیدن به مخاطبان و متقاعد کردن آنها به دانلود اپلیکیشن تان را تعیین و برنامه ریزی کنید. اگر بودجه زیادی برای ترویج اپلیکیشن تان از طریق تبلیغات ندارید؛ باید زمان را صرف توسعه استراتژی های SEO و ASO (بهینه سازی اپلیکیشن برای اپ استور ها) کنید؛ که باعث می شود اپلیکیشن شما در رتبه بندی موتورهای جستجو پیشرفت داشته باشد.

خوشبختانه سئوی کسب و کارهای کوچک می تواند کمک کند پیش روی مخاطبانتان قرار گیرید و حتی در صورت در اختیار داشتن بودجه بازاریابی محدود می تواند شما را برای جذب کشش؛ بوسیله یک جریان پایدار از کاربران جدیدی که به دنبال آنچه که شما ارائه می دهید هستند؛ یاری کند.
نکته منفی سئو این است که معمولا زمانبر است اما اگر صفحات فروشگاه نرم افزاری را با توضیحات آگاهی بخش و کلمات کلیدی که به دقت جانمایی شده اند و با توجه به بهترین شیوه های ASO بهینه کنید؛ می تواند اپلیکیشن شما را در فروشگاه های نرم افزاری در جایگاهی ویژه قرار داده و شتاب اولیه مورد نیازتان را تامین کند.


مطالب مرتبط:

روندهای توسعه برنامه های موبایل در سال 2019فرم ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی
    پست الکترونیک
  • شرح نظر
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: