سئو یا تبلیغات کلیکی: کدامیک برای کسب ‌و کارهای کوچک بهتر است؟

سئو یا تبلیغات کلیکی: کدامیک برای کسب ‌و کارهای کوچک بهتر است؟
سئو یا تبلیغات کلیکی: کدامیک برای کسب ‌و کارهای کوچک بهتر است؟
در این شرایط به شدت رقابتی که اکثر کسب‌ و کارهای کوچک و بزرگ در برخی بازاریابی های دیجیتال سرمایه‌ گذاری کرده اند، آگاهی پیدا کردن امری چالش بر‌انگیز است. آمارها نشان می‌ دهند که 75% از افرادی که در سطح اینترنت جستجو انجام می ‌دهند هیچ‌ وقت به ‌جز صفحه اول گوگل را ملاحظه نمی ‌کنند. به ‌عبارت‌ دیگر، اگر وب سایت شما در صفحه اول نتایج موتور های جستجو دیده نشود، در این صورت شما عملاً وجود ندارید. در حال حاضر تکنیک ‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید جهت ارتقای قابلیت دیده شدن آنلاین استفاده کنید، اما به‌ طورکلی دو گزینه اصلی وجود دارد؛ سئو (SEO) یا تبلیغات کلیکی (PPC). اگرچه هدف آنها یکی است، اما نتایج متفاوتی را ارائه می ‌دهند. بنابراین از کجا باید بدانید که در کدامیک از این موارد سرمایه ‌گذاری نمایید؟
در اینجا چند شباهت و تفاوت بین SEO و PPC را بیان کرده‌ ایم که به شما کمک می‌ کند مسیر درست را انتخاب نمایید.

سئو

جستجوی ارگانیک هنوز بر بازاریابی دیجیتال برتری دارد. با توجه به اینکه 93% از تجربیات آنلاین با موتور جستجو شروع می ‌شوند و 70% از کاربران به تبلیغات هزینه ‌شده توجهی نمی ‌کنند، عدم بهینه‌ سازی سایت برای موتورهای جستجو می ‌تواند منجر به از دست دادن بخش قابل‌ توجهی از مشتریان احتمالی شود.

مزایای سئو

سئو در مقایسه با تبلیغات کلیکی چند مزیت دارد. در ادامه به تعدادی از آنها اشاره‌کرده ‌ایم:

 • سئو هزینه کمتری نسبت به تبلیغات کلیکی دارد. مطمئناً برای اینکه در صفحه اول گوگل ظاهر شوید یا باید بهترین موسسه تبلیغاتی را استخدام کنید یا اینکه یک تیم داخلی قوی برای سئو ایجاد نمایید. اگر گزینه دوم را انتخاب کنید در واقع در ابزار و منابع دیگری سرمایه ‌گذاری کرده‌ اید که به شما کمک می ‌کنند راهبرد خود را پیش ببرید و وقتی به نتیجه رسیدید، هیچ هزینه دیگری وجود ندارد. ترافیکی که از جستجوی ارگانیک به دست می آید کاملا رایگان است، مگر اینکه از طریق تبلیغات کلیکی باشد. از آنجایی‌که میانگین هزینه به ازای هر کلیک به دلار محاسبه می شود، ترافیک رایگان برای کسب ‌و کارهای جدید و کوچک که بودجه محدودی دارند امتیاز بزرگی محسوب می ‌شود.

 • سئو نتایج بلند مدتی را ارائه می ‌دهد. اگرچه از لحاظ زمانی به سرمایه‌ گذاری بالایی نیاز دارد و ممکن است کند پیش رود، اما نه ‌تنها رتبه شما را ارتقا می‌ دهد بلکه ترافیک مناسب تری را به سمت وب سایت شما هدایت می ‌کند. علاوه بر این، به شما کمک می ‌کند شهرت قوی ایجاد کنید و در این وضعیت دیجیتال پرجمعیت دوام بیاورید.

 • سئو کاربرپسند است. برخلاف برخی تکنیک‌ های بازاریابی برون گرا نظیر تماس سرد یا تبلیغات بازدارنده، سئو یک تکنیک بازاریابی درون گرا است. برای افزایش رتبه و قرار گرفتن در معرض دید مخاطبین باید هم برای گوگل و هم کاربران خود ارزشمند باشید. با این کار افراد خود به ‌خود سایت شما را در حین جستجوی محصولات یا کسب‌ و کارهای مشابه کار شما خواهند یافت.


seo


معایب سئو

امروزه بالا رفتن در رقابت و ثابت کردن به گوگل که شما یک منبع اطلاعاتی قابل ‌اعتماد هستید، کار دشواری شده است. الگوریتم ‌های گوگل برای ارائه تجربه کاربری استثنایی و حذف اسپم پیوسته به‌ روزرسانی می‌ شوند. این‌ روزها معیارهای افزایش رتبه سایت ‌ها سخت ‌تر از همیشه هستند. به همین دلیل است که سئو را نمی‌ توان به ‌عنوان یک رویکرد «یک بار برای همیشه» لحاظ کرد؛ بلکه باید بر اساس تغییرات جدید گوگل پیوسته نظارت و به‌ روزرسانی شود.
در ادامه برخی مشکلات اصلی سئو را ذکر کرده ‌ایم:

 • اگر طبق قواعد گوگل پیش نروید، ممکن است جریمه شوید.

 • SEO راهبردی نیست که نتایج یک ‌شبه به شما ارائه بدهد. ممکن است شاخص‌ گذاری و رتبه ‌دهی به سایت شما هفته‌ ها طول بکشد.

 • قبلاً اشاره کردم که برای جذب ترافیک مرتبط باید در صفحه اول گوگل ظاهر شوید اما باز هم نمی ‌توان گفت افزایش رتبه در گوگل امری قطعی است، چراکه به فاکتورهای زیادی بستگی دارد.


تبلیغات کلیکی

گاهی سرمایه‌ گذاری در جستجوی ارگانیک برای دوام آوردن در رقابت کافی نیست. اینجاست که تبلیغات کلیکی می‌ درخشد. طبق تحقیقات اخیر احتمال خرید کاربران PPC از سایت شما 50% بیشتر از کاربران ارگانیک است.

مزایای تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی (PPC) برای کسب ‌و کارهای کوچک چند مزیت دارد. در ادامه برخی از آنها را ذکر کرده ‌ایم:

 • PPC یکی از مؤثرترین روش ‌ها برای افزایش قرار گرفتن در معرض دید در یک شرایط رقابتی شدید است.

 • کمپین ‌های PPC به راحتی از ابتدا تا انتها قابل‌اندازه ‌گیری هستند.

 • PPC نتایج سریعی ارائه می‌ دهد، حتی برای کسب‌ و کارهایی که تازه شروع به کار نموده‌ اند.

 • شما تحت کنترل کمپین های PPC هستید. به‌عنوان مثال، کسب‌ و کارهای کوچک می ‌توانند پیشنهادات و بودجه تبلیغاتی خود را تطبیق دهند و چگونگی صرف هزینه ‌ها را تعیین نمایند.

 • PPC گزینه‌ های باورنکردنی ارائه می‌ دهد که به شما کمک می‌ کند ترافیک مرتبط‌ تری را به سمت سایت خود هدایت کنید و تعاملات را افزایش دهید.


ppc


معایب تبلیغات کلیکی

 • معایب تبلیغات کلیکی مشکل اصلی جستجوی پولی این است که هزینه‌ ها بسیار بالاست. یعنی با افزایش بازاریاب ‌هایی که در دنیای آنلاین رقابت می ‌کنند پلتفرم‌ های PPC نیز هزینه خود را بیشتر افزایش می ‌دهند. لذا اگر راهبرد خود را از قبل برنامه ‌ریزی تعیین نکرده ‌اید ممکن است در نهایت هزینه ‌ای بیشتر از آن درآمدی که از فروشتان بدست می ‌آورید برای PPC پرداخت کنید.

 • مشکل دیگر PPC این واقعیت است که وقتی کمپین شما خاتمه می‌ یابد دیگر کلیک های مولد متوقف می ‌شود. لذا برای حفظ ترافیک باید پیوسته در تبلیغات پولی سرمایه ‌گذاری کنید. مثلاً با ایجاد بک لینک ها، تازه کردن محتوا و تولید مقالات همیشگی می ‌توانید پیوسته ترافیک مرتبط را تا سال ‌ها به سمت سایت خود هدایت کنید.


راهبرد بازاریابی دیجیتال خود را به سمت اهدافتان هدایت کنید

هم سئو و هم تبلیغات کلیکی مزایا و معایب خود را دارند. البته برای بیشترین بهره‌ برداری از آنها باید اهداف بلند مدت و کوتاه ‌مدت خود را مشخص کنید.
از روی مثال ‌های قبلی می ‌توان نتیجه گرفت که سئو برای همه کسب‌ و کارهای کوچک الزامی است. صرف ‌نظر از این واقعیت که بسیار به صرفه است، به شما کمک می ‌کند حضور آنلاین بلند مدت خود را ارتقا دهید و جلوی چشم افراد ظاهر شوید. اما باید بدانید که سئو یعنی برنامه ‌ریزی سخت و سپس انتظار برای به ثمر نشستن آن. از طرف دیگر، تبلیغات کلیکی امن ‌ترین گزینه است اگر بخواهید رویت ‌پذیری خود را سریع ‌تر ارتقا دهید و ترافیک بسیار مرتبطی را به سمت سایت خود هدایت کنید.

با این همه، یک نکته هست که نباید هرگز فراموش کنید. در بازاریابی دیجیتال، به ندرت چیزی سیاه و سفید محض است. هیچ قانونی وجود ندارد که طبق آن بتوان گفت نمی ‌توانید سئو و تبلیغات کلیکی را ترکیب کنید و حضور آنلاین خود را ارتقا دهید. با توجه به اینکه این دو کاملاً متفاوت هستند، وقتی آنها را ترکیب می ‌کنید ممکن‌ است نتایج بسیار خوبی داشته باشند و به ‌طور کارآمدی برای هم مکمل باشند.


مطالب مرتبط:

صدای برند خود را بیابیدفرم ارسال نظر

 • نام و نام خانوادگی
  پست الکترونیک
 • شرح نظر
 • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: