تکنیک پومودورو برای فریلنسرها

تکنیک پومودورو برای فریلنسرها
تکنیک پومودورو برای فریلنسرها
زمان معادل پول است، به‌ ویژه در دنیای فریلنسرها؛ بنابراین برای انجام پروژه و تحویل به موقع آن، مدیریت زمان برای یک فریلنسر بسیار مهم است. برای به حداکثر رساندن کارایی و بهره‌وری خود در حین کار و انجام پروژه استراتژی جدیدی را فرا بگیرید و در عین حال فرصت‌ های استراحت منظمی در همان زمان به خودتان اختصاص دهید.
بهره‌وری احتمالا همان چیزی است که شما به عنوان یک فریلنسر وقت زیادی را صرف فکر کردن به آن می ‌کنید و دانستن علت آن ساده است. شما در زمان خاص خود کار می کنید، بدین معنی که بهره‌وری با مقدار پولی که کسب می ‌کنید، یک ارتباط تقریبا 100 درصدی دارد.
یکی از معروف ‌ترین تکنیک ‌های افزایش بهره‌وری، تکنیک پومودورو (Pomodoro) است. من شخصا در گذشته از آن استفاده کرده ‌ام و اکنون نیز که در حال نگارش این بخش هستم، برای مدریت زمان خود آن را بکار گرفته ام.
در این مقاله به شما خواهم گفت که این تکنیک چه تاثیری دارد، نقاط ضعف و قوت آن کجاست و چگونه می ‌توانید آن را در زندگی روزمره به کار گیرید تا بهره‌وری خود را افزایش دهید.

تکنیک پومودورو چیست؟

این روش مدیریت زمان، توسط فرانچسکو سیریلو (Francesco Cirillo)، دانشجویی که به دنبال استفاده بهتر از زمان خود بود، در اواخر دهه 1980 میلادی ابداع شد که با تایمری به شکل Pomodoro (گوجه فرنگی) اجرا می ‌شد.
ایده پشت این تکنیک این است که به طور کلی افراد تنها می‌ توانند برای یک مدت محدود، حدود 90 دقیقه، بر روی یک کار یا موضوع تمرکز کنند. بنابراین به جای تلاش برای نشستن پشت میز به طور پیوسته، بهتر است روز خود را به چند بخش تقسیم کنید.
این تکنیک در دهه 1990 محبوبیت زیادی کسب کرد و اکنون به طور گسترده توسط متخصصان مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
اصول اولیه‌ این تکنیک به این ترتیب است که یک کار یا وظیفه را انتخاب کرده و تایمر پومودورو را تنظیم کنید. یک پومودورو معمولا 25 دقیقه طول می‌ کشد. در طول این مدت زمان، شما فقط بر روی کاری که انتخاب کرده ‌اید، باید تمرکز کنید. پس از گذشت اولین 25 دقیقه، به اندازه‌ 5 دقیقه استراحت کنید. بعد از اینکه چهار پومودورو را به پایان رساندید، بیشتر می ‌توانید استراحت کنید؛ 15 الی 30 دقیقه. مراحل فوق را دوباره تکرار کنید تا زمانی که کار خود را به طور کامل به انجام رسانید.

روش پومودورو در چه شرایطی مناسب است؟


افرادی که به ‌راحتی از کار اصلی خود منحرف می ‌شوند

اگر فردی هستید که با انگیزه و نظم و انضباط خود کشمکش دارید، تکنیک پومودورو دقیقا مختص شما است. این روش، شما را به یک ذهنیت خاص منتقل می ‌کند. شما نشسته ‌اید، آماده انجام کار هستید و تایمر را روشن کرده ‌اید. شما با خودتان قرار گذاشته ‌اید که پیش از استراحت‌ کردن، قصد دارید برای یک مدت زمان مشخصی کار کنید. به نظر ساده است؛ اما در نظر داشتن زمان واقعا به شما کمک می ‌کند که تمرکز کنید و کارها را به موقع انجام دهید.

کارهایی که می ‌توانند به بخش های بزرگ تقسیم شوند

چنانچه شما به تقسیم وظایف بزرگ تر به موارد کوچک تر و چک‌ کردن لیست وظایف روزمره علاقه دارید، کار با تایمر پومودورو را خواهید پسندید. پومودورو برای بعضی از کارها واقعا عالی است. این موارد شامل پاسخ دادن به ایمیل‌ ها، نوشتن مقالات کوچک، انجام کارهای جزئی در یک وب سایت یا هر پروژه بزرگ تر است که به راحتی می ‌تواند به گام‌ های کوچک تقسیم شود. فریلنسرها، بسیاری از این قبیل کارها را بر عهده دارند؛ در چنین شرایطی، پومودورو برای مدیریت زمان آنان بسیار مفید است.

پیگیری گذر زمان

پیگیری زمان امری است که هر فریلنسری باید مدنظر داشته باشد. این امر به شما کمک می ‌کند تا روند کاری ‌تان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. هنگامی که وقت خود را پیگیری می‌ کنید، می ‌دانید که زمان خود را صرف انجام چه اموری کرده ‌اید، واقعا به چه میزان کار کرده اید و چقدر از زمانتان بیهوده تلف شده است؛ در این صورت خواهید توانست در مرحله بعد، برنامه بهتری را برای افزایش بهره وری خود تنظیم نمایید. راه ‌های زیادی برای پیگیری زمان وجود دارد؛ اما پومودورو تکنیکی است که واقعا برای من کاربردی و مفید بوده و می ‌تواند برای شما نیز کار کند!


pomodoro-technique


روش پومودورو در چه شرایطی نامناسب است؟


افرادی که چند کار را به صورت هم ‌زمان انجام می دهند

حواس ‌پرتی ها اغلب به عنوان یک چیز بد تلقی می‌ شوند؛ اما این لزوما درست نیست. اگر شما فردی هستید که چندین کار را به طور هم ‌زمان انجام می‌ دهید، مثلا دائما در حین پاسخ ‌دهی و بررسی ایمیل‌ ها هستید، ممکن است پومودورو برای شما مناسب نباشد. در این صورت؛ شما همواره در حال حرکت به جلو و عقب خواهید بود و داشتن وقفه کارتان را دچار اختلال می‌ کند، که این واقعا می‌ تواند آزاردهنده باشد.

کاری که انجام آن نیاز به صرف زمان زیادی دارد

بگذارید بگوییم شما کاری را انجام می‌ دهید که همواره بسیار دشوار است؛ مانند ساخت یک وب ‌سایت، برنامه نویسی یا خواندن یک مقاله علمی. انجام این ‌گونه کارها خیلی وقت می ‌گیرد. بدین ترتیب، هر 25 دقیقه یک ‌بار استراحت ‌کردن می ‌تواند دارای نتایج یا تأثیر خلاف انتظار باشد. من دریافته ‌ام که این نوع کارها واقعا برای روش پومودورو مناسب نیستند.

بکارگیری تمام نیرو برای تحویل کار در مهلت تعیین شده

گاهی اوقات شما مجبورید زیاد کار کنید تا حتما در مدتی مقرر به نتیجه برسید. صرف‌ نظر از این که آیا انگیزه دارید یا خیر، روزهایی وجود دارد که شما باید به طور پیوسته و با تمام قدرت، کارهای زیادی را انجام دهید. این امر خوشایندی نیست، اما متأسفانه بعضا عین واقعیت است. در این موارد، شما بسیاری از زمان ‌های استراحت در پومودورو را رد خواهید کرد و احتمالا تمام اهداف این تکنیک را از دست می ‌دهید.


چگونه تکنیک پومودورو را برای خود بکار گیرید


پومودوروهای خود را طولانی ‌تر کنید

یکی از بدیهی‌ ترین روش ‌های مناسب‌ سازی پومودورو برای کارتان، تغییر دادن وقت ‌هاست. من شخصا در بخش های 45 دقیقه ای کار می کنم و در بین آن 10 دقیقه استراحت برای خود در نظر می گیرم. یک استراحت 5 دقیقه ‌ای برای کشش عضلات و صرف یک قهوه در همان زمان، برای من کافی نیست و یک بخش کاری تنها برای مدت 25 دقيقه برای من کوتاه است. از ایجاد کمی تغییر برای یافتن آنچه که برای شما بهترین باشد، نهراسید.

گاهی تایمر را نادیده بگیرید

و در آخر اینکه، شما حتی هنگام استفاده از پومودورو، قادر به انجام کار در 100 درصد از زمان خود نیستید. گاهی اوقات شما نیاز به 10 دقیقه بیشتر دارید، در حالی که تایم کاری آن بخش تمام شده است. یا اینکه شما در وقت ناهار به سر می ‌برید ولی هنوز آن را تمام نکرده ‌اید، در حالی که زمان استراحت به پایان رسیده است. در این موارد، شما مجبورید تایمر را نادیده بگیرید. با این حال، مراقب باشید که این تبدیل به عادت نشود.


آیا تا به حال از تکنیک پومودورو استفاده کرده‌اید؟ در قسمت نظرات تجربیات خود را در مورد بکارگیری این تکنیک با ما در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

7 راهکاری که افراد مولد برای افزایش بهره‌وری بکار می‌ گیرند


چگونه مهارت‌ های چندکارگی خود را ارتقا دهیم


فرم ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی
    پست الکترونیک
  • شرح نظر
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: