چگونه یک فریلنسر طراح وب شویم؟

چگونه یک فریلنسر طراح وب شویم؟
چگونه یک فریلنسر طراح وب شویم؟
طراحی وب یک صنعت نسبتا جدید است که با ظهور اینترنت ایجاد شده ‌است و به طور خاص در طول ده سال گذشته محبوبیت زیادی کسب کرده‌است چرا که رسانه‌های دیجیتال به بخش عمده‌ای از زندگی مردم تبدیل شده‌اند. بیشتر مردم به وب برای ارتباطات، اطلاعات، خرید و زندگی اجتماعی اتکا می‌کنند. به همین دلیل شرکت‌ها و صاحبان کسب و کارها همواره به دنبال طراحان وب خلاقی هستند که می‌توانند وب سایت‌های هیجان‌انگیز و خلاقانه ایجاد کنند تا بتوانند برند خود را به شیوه‌ای منحصر به فرد و موثر نمایش دهند.

طراح وب چه کار می‌کند؟


طراح وب کسی است که هم خلاق است و هم دانش فنی دارد و از این ویژگی‌ها برای ساختن یا طراحی وب سایت استفاده می‌کند. طراح وب توانایی درک آنچه که برای ایجاد یک وب سایت نیاز است را دارد و استفاده از آن را آسان اما در عین حال جذاب می‌سازد.
کار اصلی طراح وب، طراحی صفحات وب اعم از، انتخاب رنگ‌های مناسب، فونت، چیدمان و انتخاب تصاویر است. علاوه بر در نظر گرفتن جنبه‌های زیبایی‌شناسی، سهولت استفاده از وب سایت نیز توسط طراح وب باید در نظر گرفته شود تا بازار هدف بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. برای مثال، وب سایتی که برای کودکان طراحی می شود باید توجه آن‌ها را جلب کند و در آن از رنگ‌های روشن و فونت ساده برای خواندن، تعداد زیادی عکس و متن کم استفاده شود تا برای آنها جالب و جذاب به نظر آید و درک آن آسان باشد. ساختار آن باید ساده باشد و بتوانند به راحتی به همه صفحات دسترسی داشته باشند.
طراح وب فریلنسر، کسی است که در یک شرکت طراحی وب به طور دایم کار نمی‌کند بلکه به صورت مستقل کار می‌کند و کنترل بیشتری بر آنچه که انتخاب می‌کند و نیز بر روی نحوه انجام کارش دارد. به عنوان یک طراح وب فریلنسر، کار شما انعطاف‌پذیرتر از کار کسی خواهد بود که به طور تمام وقت برای یک شرکت کار می‌کند. این انعطاف‌پذیری شامل انتخاب پروژه‌ها، انتخاب مشتریان، انتخاب‌ نحوه پرداخت و زمان کار است.

مهارت‌های لازم برای طراح وب


برای اینکه بتوانید طراح وب موفقی شوید و بتوانید به صورت مستقل کار کنید، نیاز به مهارت‌های فنی و غیر فنی خاصی دارید که با یادگیری و ارتقای آنها می‌توانید با اطمینان به جلو پیش روید.

 • با روند کلی طراحی آشنا شوید
 • طراحی وب می‌تواند با طراحی گرافیکی همپوشانی داشته باشد، به همین دلیل هر طراح وب باید با اصول اولیه فرآیند طراحی آشنا باشد که شامل موارد زیر است:
 • رنگ
 • رنگ قلب طراحی وب است زیرا به ایجاد تم و نقش هر طرح موثر کمک می‌کند. علاوه بر این، ارتباط مستقیمی با روانشناسی دارد و تاثیر زیادی بر تجربه کاربر در استفاده از سایت دارد.

 • جریان
 • جریان یک مرجع برای حرکت دیداری بازدیدکنندگان سایت است. جریان شامل استفاده مناسب از عمق، رنگ، سلسله‌مراتب، اشکال و خطوط است. ابزارهای جریان شامل پرسپکتیو، فاصله و جهت هستند.

 • تعادل و تناسب
 • ثبات بصری و تعادل در طراحی وب بسیار مهم است و معمولا به دو روش متقارن و نامتقارن تقسیم می‌شود. تناسب به طور معمول برای نشان دادن عناصر مهم استفاده می شود، در نتیجه جریان اطلاعات را بهبود می‌بخشد.

 • فاصله
 • فاصله مفهوم ساده‌ای دارد و مربوط به نحوه قرارگیری عناصر در کنار هم است. تمامی وب سایت‌هایی که تجربه کاربری خوبی دارند به نحوی طراحی شده‌اند که در آنها فضا به اندازه کافی برای همه عناصر وجود داشته باشد تا بتوانند به راحتی در کنار یکدیگر نفس بکشند در حالیکه زیبایی ظاهری صفحه وب نیز حفظ می‌شود و همه چیز متعادل به نظر می‌رسد.


چگونه یک فریلنسر طراح وب شویم؟

 • به CSS ،HTML و JavaScript تسلط داشته باشید
 • از آنجا که HTML چارچوب اصلی همه صفحات وب است شما به عنوان یک طراح باید در مورد آن اطلاعات کامل داشته باشید. ممکن است شما بتوانید یک تم وردپرس را به راحتی و بدون دانش HTML نصب کنید؛ اما اگر زمانی بخواهید به تناسب نیازهای مشتری تغییراتی را اعمال کنید، باید حداقل بدانید چگونه یک تگ را ببندید؛ بنابراین بهتر است در این زمینه آموزش ببینید.  CSS به عنوان پارتنر HTML است. CSS ایجاد شد تا به طراحان اجازه دهد خلاقیت و کنترل بیشتری بر روی طراحی‌های خود داشته باشند. همچنین، CSS به طراحان امکان ایجاد صفحات سبک و با سرعت لود بالا را می‌دهد. CSS وظیفه ایجاد ظاهر سایت را به عهده دارد و رنگ، اندازه و محل جای‌گیری متن و تگ‌های HTML را مشخص می‌کند. در واقع مسئولیت تگ‌های HTML با همکاری برگه‌هایCSS تکمیل می‌گردد،CSS محتوای کدها و تگ‌های HTML را سازماندهی می‌کند و صفحات ایجاد شده با HTML را به فرم و قالب کاربر پسندی تبدیل می‌کند.
  JavaScript یک زبان برنامه‌نویسی پویا و تکامل‌یافته است که این امکان را به طراحان می‌دهد تا یک تجربه پویا و تعاملی برای کاربر ایجاد کنند. بسیاری از اسلایدها، افکت‌ها و جلوه‌ها، تصاویر و متن‌های متحرک و چت روم‌های آنلاین توسط این زبان طراحی و برنامه نویسی می‌شوند.

 • خود را با تکنولوژی جدید تطبیق دهید
 • دنیای تکنولوژی تقریبا هر روز تغییر می‌کند و یک طراح وب نیز باید از نظر دانش هماهنگ با تغییرات باشد. بنابراین اگر نمی‌خواهید رقبای خود را در سطحی بالاتر از خود ببینید و مجبور به کناره‌گیری شوید، بخشی از ساعات روزانه خود را به یادگیری موضوعات جدید در حوزه کاریتان اختصاص دهید.

 • تجربه کسب کنید
 • میزان تجربه، گاهی حتی بیشتر از توانایی‌ها یا مهارت‌های شما اهمیت دارد. مشتریان علاقه‌مندند بدانند که شما چه میزان تجربه در زمینه کار خود دارید، با چه شرکت‌هایی کار کرده‌اید و چه پروژه‌هایی انجام داده‌اید. داشتن تجربه به شما کمک خواهد کرد تا راه‌حل‌های طراحی را به سرعت شناسایی کنید و بتوانید کارهای بهتری به مشتریان خود ارائه دهید. بنابراین هر چه تجربه بیشتری داشته باشید، در دنیای طراحان وب سریع‌تر حرکت خواهید کرد.

 • استاد شنیدن باشید
 • از آنجا که شما بر اساس نیازها و خواسته های مشتریان طراحی می‌کنید باید یک شنونده ماهر شوید. هنر گوش دادن از مهارت‌های نرم موثر برای یک زندگی موفق است پس چرا آن را به عنوان یک طراح وب به کار نبرید. در مفهوم کسب ‌و کار، شما هرگز یک طراح موفق نخواهید بود اگر نتوانید به مشتریان خود گوش دهید و یا از گوش دادن به آن‌ها خودداری کنید. مشتریان شما همیشه از شما سوال می‌پرسند و یا از شما می‌خواهند که طرح را تغییر دهید. به جای اینکه ناامید شوید و به صورت غیرحرفه‌ای عمل کنید که به کسب ‌و کار شما آسیب می‌رساند، یاد بگیرید که به آنچه می‌خواهند گوش دهید، خواسته آنها را در نظر بگیرید و سپس پیشنهادهای خود را ارائه دهید. اگر انجام آنچه مشتری می‌خواهد، امکان پذیر است پس بهتر است به سادگی آن را اجرا کنید و نشان دهید که چقدر به نیازهای مشتری توجه دارید.

در هر کسب و کاری، رسیدن به قله‌های پیروزی چیزی نیست یک شبه یا حتی در یک یا دو سال محقق شود؛ طراحی وب نیز یک حرفه چالش برانگیز است. موفقیت در این حرفه به صبر و اراده قوی نیاز دارد؛ بنابراین هر زمان که همه چیز آنطور که انتظار دارید پیش نمی‌رود، دلسرد نشوید. چیزی که به آن نیاز دارید تا موفقیت شغلی‌تان را در طراحی وب بسازید، تداوم است و هرگز تسلیم نشوید.
بهترین راه برای یافتن کار به عنوان یک طراح وب سایت مستقل، ثبت نام در سایت‌های فریلنسری است. برخی از وب سایت‌ها فرصت‌های کاری زیادی را در اختیار فریلنسران قرار می‌دهند. می‌توانید در این سایت‌ها عضو شده و بر روی پروژه‌ها پیشنهاد ارسال کنید.

فرم ارسال نظر

 • نام و نام خانوادگی
  پست الکترونیک
 • شرح نظر
 • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: