اهمیت داشتن قرارداد برای هر فریلنسر

اهمیت داشتن قرارداد برای هر فریلنسر
اهمیت داشتن قرارداد برای هر فریلنسر
قرارداد، بهترین دوست شما است که از شما در کار و حرفه تان محافظت می ‌کند. با مشخص شدن آنچه که باید انجام پذیرد و زمانی که از طرف شما و مشتری مقرر می شود، قرارداد می تواند از سوء تفاهم ها، پرداخت های با تأخیر و مشکلات قانونی جلوگیری کند. هدف اصلی قرارداد مشخص کردن شرایط همکاری بین شما و مشتری است. قرارداد مشخص می‌ کند که شما در ازای دریافت پول چه چیزی را انجام و تحویل می ‌دهید و چه اتفاقی می ‌افتد اگر چیزی از برنامه خارج شود. داشتن یک قرارداد تضمین می‌ کند که شما می ‌توانید به طور قانونی ادعا کنید که بعد از تحویل آنچه که مشتری درخواست کرده‌است، پاداش خود را دریافت کنید. علاوه بر این، قرارداد نشان می‌ دهد که شما یک فرد حرفه ‌ای مسئول هستید که مایل به پیروی از تعهدات خود و آماده برای مواجهه با عواقب آن هستید.

چرا هر فریلنسر برای انجام پروژه باید قرارداد داشته باشد

در اینجا موارد مهمی که نیاز است که قبل از شروع یک پروژه به آنها توجه داشته باشید تا تجربه خوبی از فریلنسری داشته باشید، آورده شده است.

 • برای تعریف جزییات پروژه و آنچه که دقیقا از شما انتظار می ‌رود

 • مشخص شدن جزییات پروژه و آنچه که باید توسط شما انجام شود، در قرارداد بسیار حیاتی است. در مواردی که قرارداد مشخصی وجود ندارد و چارچوب پروژه به درستی تعریف نشده است، ممکن است مشتری از شما تغییراتی را درخواست کند و یا بخواهد که موارد جدیدی را به کار خود اضافه کند، در این صورت شما قطعا از انجام آن امتناع خواهید نمود چون از ابتدا در مورد آن صحبت نشده بود. اما اگر جزییات و توضیحات پروژه در قرارداد آورده شود و حتی مفادی برای موارد پیش بینی نشده یا افزودن موارد جدید در نظر گرفته شود قطعا برای طرفین نیز بهتر خواهد بود تا بر اساس آن پیش روند و طبق قرارداد عمل نمایند. در این صورت پروژه بر اساس چارچوب از قبل تعیین شده که مورد توافق طرفین است، انجام خواهد شد و در صورتی که نیاز به تغییرات و یا انجام اصلاحات خارج از مفاد قرارداد باشد، بر اساس قرارداد تایید شده، شما می توانید با دریافت هزینه بیشتر و در نظر گرفتن زمان مورد نیاز درخواست مشتری را به انجام رسانید.

 • برای روشن شدن وضعیت فسخ قرارداد توسط هر یک از طرفین

 • در حین انجام کار ممکن است هر یک از طرفین بنا به دلایلی بخواهند قرارداد را فسخ و کار را تعطیل نمایند؛ بنابراین در متن قرارداد شما باید بندهایی برای این موارد در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اگر کارفرما به هر دلیلی بخواهد در حین کار، قرارداد را فسخ نماید برای شما که کار را شروع نموده اید و بخشی از آن را به انجام رسانیده اید باید شرایطی در نظر گرفته شود که بتواند خسارت مالی و زمانی شما را جبران نماید.

  freelancer-contract

 • برای تعیین زمانبندی و نحوه پرداخت

 • اگر در یک پروژه بلند مدت کار می‌کنید، برای شما و مشتری بهتر است که پروژه به فازهای زمانی مختلف تقسیم شود. در این صورت انجام پروژه بر اساس فازهای مشخص شده زمانبندی می شود، وظایف شما در هر فاز مشخص می شود و همچنین مبلغ انجام هر فاز و زمان انجام آن، برای شما مشخص می شود و شما می توانید با انجام هر فاز، دستمزد خود را دریافت نماید و پس از آن پروژه وارد فاز بعدی شود. این روند هم برای شما و هم برای مشتری بهتر است. چون مشتری نیز هزینه انجام پروژه خود را بر اساس فازهای مشخص شده پرداخت می نماید و چنانچه از کار شما رضایت نداشته باشد می تواند بر اساس مفاد مشخص شده در قرارداد ادامه کار خود را به فریلنسر دیگری واگذار نماید.


به طور کلی، قرارداد در طول پروژه از شما محافظت می‌کند. آنچه که باید در ذهن داشته باشید این است که هر جنبه از همکاری می‌ تواند بخشی از یک قرارداد باشد. ما پیشنهاد نمی ‌کنیم این کار را با تشریفات انجام دهید؛ اما باید همه بخش‌ های کلیدی را در نظر داشته باشید، تنها در این صورت هر دو طرف می ‌توانند ایمن باشند و یک همکاری دلپذیر و طولانی ‌مدت داشته باشند.


فرم ارسال نظر

 • نام و نام خانوادگی
  پست الکترونیک
 • شرح نظر
 • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: