نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی
نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی
صنایع غذایی در طول سالیان به صورت تصاعدی رشد کرده اند. شرکت‌ها گسترش یافته و به راه‌های جدیدتر علاقه‌مند شده‌اند تا توجه مصرف‌کنندگان را جلب کنند. مشتریان نیز علاقه‌مند به تجربه طعم‌ها و گزینه‌های منحصر به فرد هستند. رقابت بالا در این صنعت منجر شده که برندها به دنبال تغییرات ظاهری و جذاب برای جذب مشتریان باشند. طراحی بسته ‌‌بندی مواد غذایی یکی از عوامل مهمی است که بر تمایلات مصرف‌کننده تاثیر می‌گذارد. طراحی بسته ‌بندی منحصر به فرد و خلاقانه و رنگ آن همواره علاقه خریداران را برانگیخته است. بنابراین مولفه‌های اصلی باید در هنگام طراحی در نظر گرفته شوند. چه چیزی طراحی را برای مشتریان جالب و هیجان‌انگیز می‌کند؟ چرا برخی از طرح‌ها موفق می‌شوند، در حالی که برخی دیگر شکست می‌خورند؟
در اینجا یک راهنمای کامل برای طراحی بسته بندی محصولات ارائه شده است:

محصول

اولین و مهم‌ترین عنصری که در هنگام طراحی بسته یا پوشش یک محصول در نظر گرفته می‌شود، نوع محصول است. تنوع گسترده‌ای در صنعت غذایی وجود دارد که منجر به بسیاری از بخش‌های منحصر به فرد و جالب شده‌ است. برای طراحی بسته بندی عوامل متعددی وجود دارند که باید در نظر گرفته شود مانند زمان انبارداری محصول، میزان مصرف، کمیت و غیره. طراحان باید ارزش‌های زیبایی شناختی و کاربردی محصول را با هم در طراحی بسته بندی در نظر بگیرند.

ثبات

آیا شما محصولات مختلف یک برند یا شرکت را امتحان کرده‌اید؟ آیا متوجه شباهت‌های بین بسته‌های مختلف محصولات آنها شده‌اید؟ این شباهت به پیام برند معروف است و بر اهمیت آن برند تاکید دارند. به این ترتیب که یک الگوی مشابه، کوچک یا بزرگ در همه محصولات گذاشته می‌شود و به عنوان هویت برند در طول زمان رشد می‌کند. برخی از شرکت‌ها از یک طرح و رنگ برای متمایز کردن محصولات خود از رقبای خود استفاده می‌کنند.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

هر برندی سعی دارد یک خاطره ای از مصرف محصول خود در ذهن مصرف کننده بر جای گذارد. بعضی از آنها ما را به یاد برخی از لحظات خوش زندگی‌مان می‌اندازند. پیام برند چیزی در امتداد این خطوط خواهد بود و می‌تواند برای هر شرکت متفاوت باشد. برخی شرکت‌ها یک آیکون که نماد اصلی شرکت است را به کار می‌گیرند. این امر می‌تواند در مورد شرکت‌های بزرگی که دارای قدرت بازار برای حفظ محصولات خود هستند، بسیار کارساز باشد. با این حال، حفظ ثبات برای همه شرکت‌ها ضروری است چرا که اعتبار بازار را افزایش داده و به دسترسی برند به بخش بیشتری از بازار کمک می‌کند.

شکل

اشکال منحصر به فرد توجه مشتریان را به خود جلب می‌کنند. با این حال، این اشکال موفقیت محصول را تضمین نمی‌کنند. اما آنها توجه را جذب می‌کنند و روند بازتاب نام تجاری را کاهش داده و بر شهرت آن می‌افزایند.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

بسیاری از برندها برای برجسته کردن محصولات خود آنها را با اشکال جدیدی به بازار عرضه می‌کنند. جمعیت شناختی نیز نقش مهمی برای انتخاب شکل بسته بندی محصول ایفا می‌کند، به خصوص در محصولاتی مانند نوشیدنی‌ها؛ زیرا شرکت‌ها سعی می‌کنند در انواع سایزها محصول را برای مخاطبان هدف خود ارائه دهند.

رنگ

رنگ خاصی وجود ندارد که با هر محصولی در صنایع غذایی همراه باشد. این به سلیقه طراح بستگی دارد که رنگ طراحی بسته را انتخاب و نهایی کند. برخی از طراحان از رنگی مرتبط با مواد اولیه محصول استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، سیب را در یک پکیج قرمز رنگ قرار می‌دهند. با این حال، رنگ‌های مرتبط دیگر با رنگ اولیه نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

طراحان می‌توانند رنگ مرتبط با طعم را نیز در طراحی بکار گیرند. در هر صورت قبل از تصمیم‌گیری درباره انتخاب رنگ، یک آنالیز کامل ضروری است چون تاثیر بلند مدت بر روی برند خواهد داشت و زمانی که رنگ نهایی شود و محصول به بازار عرضه شود، تغییر آن در کوتاه مدت برای برند مشکل ایجاد خواهد کرد.

دستورالعمل

الزامی است که دستورالعمل‌ها به عنوان بخشی از هر طراحی بسته ‌بندی محصول لحاظ شوند. این دستورالعمل‌ها شامل زمان تولید، تاریخ انقضا، ارزش غذایی، ترکیبات و حتی آدرس شرکت است. برخی از این اطلاعات اجباری است و نمی‌توان از آن اجتناب کرد.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

روش‌های ابتکاری را می توان برای بکار بردن دستورالعمل‌ها در طراحی استفاده کرد. مصرف‌کنندگان امروزی به دانستن اطلاعات در مورد محصول مصرفی خود، علاقمند هستند. شفاف بودن اطلاعات مهم است و بهتر است که همه داده‌های ضروری در اختیار مصرف قرار گیرد. این کار قابلیت اعتماد به برند را افزایش می‌دهد.

به روز بودن

سعی کنید از تکنیک‌ها و ترندهای جدید در طراحی بسته‌بندی محصولتان استفاده کنید که بتوانید مصرف‌کنندگان را جذب محصول خود کرده و فروش خود را افزایش دهید.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

دوستانه و سرگرم کننده

لازم نیست بسته و برچسب محصول خود را ساده نگاه دارید. شما همیشه می‌توانید کمی سرگرمی را در بسته ‌بندی محصول خود معرفی کنید تا یک رابطه دوستانه با مشتریان خود ایجاد کنید. در واقع این کار مشتریان را به محصول شما جذب می‌کند.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

این ایده نه تنها استفاده محصول را برای مشتریان آسان‌تر می‌کند، بلکه برای آنها جذاب و جالب خواهد بود و آنها را تشویق به خرید می‌کند.

شفافیت

شفافیت همیشه چیز خوبی است. اگر بسته شما بتواند محصولی را که در بر می‌گیرد به نمایش بگذارد، می‌تواند قلب بسیاری از مشتریان را تسخیر کند. بسته‌های بسیاری در بازار وجود دارند که تنها تصویر محصول موجود در آن را عرضه می‌کنند و خود محصول قابل مشاهده نیست.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

مثلا می‌توان برای محصولاتی خاص بسته بندی را به نحوی طراحی کرد که قسمتی از آن شفاف باشد و مصرف کننده بتواند حین خرید کیفیت محصول را ببیند و با خیال آسوده خرید نماید. با مشتریان خود شفاف باشید و اجازه دهید محصول‌تان قابل‌مشاهده باشد، این امر تاثیر زیادی در اعتمادسازی برند شما دارد.

جابجایی و ایمنی

سهولت جابجایی یک ویژگی بسیار مهم در بسته‌بندی محصول است. مثلا در طراحی برخی از محصولات یک دسته یا شیار را در بسته بندی در نظر بگیرید تا حمل و جابجایی آن را برای مشتری آسان کند. اغلب محصولات از نقطه مبدا به مکان‌های مختلف سفر می‌کنند.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

برخی از محصولات حتی مشتریان بین‌المللی هم دارند و حفظ استانداردهای لازم برای ارائه سرتاسر دنیا مهم است. تمام محصولات قبل از رسیدن به مشتری نهایی، در معرض مقدار مشخصی از فرسودگی و پارگی هستند. بنابراین انتخاب نوع پوشش و بافت بسته بندی باید با دقت انتخاب شود و مقاومت آنها در شرایط مختلف باید در نظر گرفته شود.

رقابت

رقبا، منابع باورنکردنی اطلاعات هستند. هر شرکت به شدت در تحقیقات سرمایه‌گذاری می‌کند تا انتظارات و رفتار مصرف‌کننده را درک کند. حتی شکست‌ها می‌توانند به عنوان یک منبع غنی از اطلاعات عمل کنند. بنابراین به رقبا احترام بگذارید و از آن‌ها یاد بگیرید.

نکاتی عالی برای طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی

جنگ‌های تجاری بین شرکت‌های بزرگ‌تر پدیده‌ای رایج در این صنعت است. رقابت‌های سالم همیشه برای مشتریان خوب است و به بهتر شدن کیفیت محصول منجر می‌شوند. بسیاری از برند ها تکنیک‌های جدید و ایدئولوژی‌ها را اختراع می‌کنند تا در رقابت شرکت کنند.

اگر چه کیفیت نقش مهمی در موفقیت محصول ایفا می‌کند، اما طراحی بسته ‌بندی مواد غذایی چیزی است که مصرف‌کنندگان را بیشتر جذب می‌کند. در یک فروشگاه که برندهای مختلفی از یک نوع محصول وجود دارد، مشتری محصولی را انتخاب می‌کند که در نگاه اول نظر وی را جلب می‌کند و برایش جذابیت دارد. ارائه یک محصول در بسته بندی جذاب مشتریان را وادار به امتحان آن می‌کند و همچنین قابلیت دیده شدن برند و دسترسی به مشتری را افزایش می‌دهد. بنابراین ضروری است که تمام این عوامل را در حین طراحی بسته بندی در نظر بگیریم.
اگر شما توصیه‌های دیگری دارید که در طراحی بسته‌ بندی محصولات غذایی اهمیت دارند با ما به اشتراک بگذارید.

فرم ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی
    پست الکترونیک
  • شرح نظر
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: