بهترین زبان‌ های برنامه ‌نویسی برای انجام پروژه‌

بهترین زبان‌ های برنامه ‌نویسی برای انجام پروژه‌
بهترین زبان‌ های برنامه ‌نویسی برای انجام پروژه‌
چه شما یک برنامه نویس حرفه ‌ای باشید یا یک مبتدی، همیشه زمان خوبی برای یادگیری یک زبان برنامه ‌نویسی جدید است. بهترین زبان برنامه‌ نویسی برای یادگیری چیست؟ این یک سوال رایج در میان افرادی که است که قصد یادگیری کدنویسی و زبان های برنامه نویسی را دارند. اما با وجود این همه زبان‌ برنامه ‌نویسی چگونه می ‌توانید تصمیم بگیرید که یادگیری کدام یک از آنها را شروع کنید؟

 هیچ زبانی را نمی توان به عنوان بهترین زبان برنامه‌ نویسی معرفی نموند. به جای آن، شما می توانید زبان ‌هایی را انتخاب کنید که متناسب با نوع پروژه ‌هایی باشند که می‌ خواهید روی آنها کار کنید. زبان برنامه‌ نویسی اولین و مهمترین ابزار ساخت هر نوع نرم ‌افزار است.
در این پست، اشاره می کنیم که کدام زبان‌ ها به نوع پروژه ‌ای که در ذهن دارید، ارتباط دارند:

وب سایت ها

توسعه وب را می ‌توان به دو بخش تقسیم کرد: بخش فرانت اند (Front-End) یا سمت کاربر، هر چیزی که شما می ‌بینید و با آن تعامل می کنید و بخش بک اند (Back-end) که شامل مدیریت داده و منطق تجاری است که پشت صحنه عمل می ‌کند تا یک وب سایت اجرایی ارائه دهد. برای اینکه شما یک توسعه دهنده فرانت اند باشید در واقع به سه چیز نیاز دارید: HTML ،CSS و JavaScript. در بک اند، زبان ‌های مختلفی از جمله PHP ،Ruby و Python برای انتخاب در اختیار دارید.
اما اگر مجبور باشید که یک زبان برنامه ‌نویسی را برای تمرکز بر روی توسعه وب انتخاب کنید، جاوااسکریپت عالی است. با توجه به قابلیت استفاده از جاوا اسکریپت هم در فرانت اند و هم در بک اند می‌ توان آن را یک زبان برنامه ‌نویسی Both Side دانست و بهترین زبان برای یادگیری وب است.

از طریق سرویس Way Back Machine نگاهی به هر کدام از وب سایت‌ های مورد علاقه خود از اوایل دهه 2000 بیاندازید و آنها را با امروز مقایسه کنید: تفاوت در جاوااسکریپت است. به طور خاص، فریمورک های برجسته و جامعی با کمک جاوااسکریپت توسعه داده شده است که به توسعه دهندگان اجازه می‌ دهند تا به سرعت یک وب سایت را با کدهای کمتری ایجاد کنند.

محبوب‌ ترین فریمورک های جاوااسکریپت عبارتند از:
  • React
  • Vue.js
  • Angular

یک توسعه دهنده جاوااسکریپت به طور معمول با اصول اولیه شروع به کار می کند و در یک یا چند فریمورک جاوااسکریپت تخصص دارد. اگر می خواهید به عنوان یک توسعه دهنده بک اند فعالیت کنید درک Node.js و Express.js بسیار کلیدی است.

ما در حال حاضر در میان یک انقلاب بزرگ اطلاعاتی هستیم. پیشرفت ‌های جدید در یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ ها هر روز افزایش می ‌یابد. بنابراین بهترین زبان ‌ها و فناوری ها برای شرکت در این انقلاب اطلاعات چیست؟
اگر می‌خواهید در قلب این انقلاب قرار گیرید، پایتون گزینه خوبی برای شروع است. پایتون محبوب ‌ترین زبان برای علم اطلاعات است و حتی توسط غیر برنامه نویسان در سایر صنایع به عنوان ابزاری برای فشردن اعداد بزرگ استفاده می شود.

توسعه نرم افزار Back-end

از وب سایت‌ ها تا باز‌های آنلاین تا نرم ‌افزارهایی به عنوان یک سرویس (SaaS)، همیشه یک پشتیبان از زیرساخت حمایتی وجود دارد که بر پردازش داده‌ ها و منطق تجاری حاکم است. بنابراین بهترین زبان برای یادگیری و ورود به دنیای سرورها، شبکه ها و سیستم های کامپیوتری چیست؟
جواب این سوال بستگی به این دارد که شما می ‌خواهید چه کار کنید. جاوااسکریپت به عنوان یک زبان چند منظوره می‌ تواند نقطه شروع خوبی باشد؛ اما اگر می ‌خواهید بر روی برنامه ‌نویسی بک اند تمرکز کنید، بهتر است زبان هایی مثل #Java ،Ruby ،Python ،C و یا حتی PHP یاد بگیرید.

Ruby برای نمونه ‌سازی سریع و MVPs (حداقل محصول قابل عرضه) ترجیح داده می ‌شود. پایتون در میان دانشمندان اطلاعات مورد علاقه است. #C و NET. برای نرم ‌افزار و خدمات مایکروسافت ضروری هستند. PHP، بک اند بیش از 80 درصد وب سایت ها را نمایش می ‌دهد.
اگر من بخواهم یکی از این زبان ها را انتخاب کنم، آن محیط جاوا خواهد بود. جاوا به طور پیوسته رتبه اول را در شاخص Tiobe (شاخصی که زبان ‌های برنامه ‌نویسی محبوب را رتبه ‌بندی می ‌کند) دارد. جاوا نه تنها زبان انتخاب برای اندروید است، بلکه ماشین مجازی جاوا (JVM) نیز قابلیت همکاری بین انواع مختلفی از ماشین ‌ها را می ‌دهد.


programming-languages


تاریخچه طولانی و جامعه بزرگ جاوا، آن را بنیان بسیاری از وب سایت ‌ها، نرم ‌افزارها و سرویس ها قرار می ‌دهد. همچنین جاوا یک زبان محبوب در صنعت مالی است: ترکیبی از امنیت، مقیاس پذیری و عملکرد آن را برای پلتفرم های تجاری و نرم‌ افزارهای بانکداری عالی می‌ سازد.

برنامه ‌های تلفن همراه

ما در جهانی زندگی می کنیم که استفاده از تلفن همراه به طور فزاینده در حال افزایش است و دو محیط بزرگ برای توسعه برنامه های تلفن همراه وجود دارد: Android و iOS. 
Android دارای بیشترین دستگاه است؛ اما iOS دارای بازار سودآورتری است. آنچه مشخص است این است که تقاضای زیادی برای توسعه هر دو سیستم عامل وجود دارد و اگر برای یادگیری هر کدام از آنها اقدام کنید راه درستی را پیش گرفته اید.
آیا می ‌خواهید برنامه نویس اندروید شوید؟ جاوا زبان پیش‌ فرض انتخابی است. آیا ترجیح می‌ دهید برای iOS برنامه نویسی کنید؟ Swift زبان شما است. اگر هدف شما برنامه نویسی چند سکویی (cross-platform) باشد، می‌ توانید با React Native آشنا شوید. React Native یک فریمورک توسعه نرم افزاری موبایل است که امکان توسعه برنامه های چند سکویی اندروید و iOS را از طریق عناصر رابط کاربری بومی فراهم می آورد.

برنامه ‌نویسی سیستم‌ ها، روباتیک و سخت ‌افزار

اگر می ‌خواهید بیشتر بر روی فناوری های اساسی کار کنید، مانند محرک‌ دستگاه ها، سیستم‌ عامل ها، پردازش سیگنال دیجیتال و سیستم‌ های تعبیه ‌شده، شما نیاز به یک زبان برنامه ‌نویسی دارید که دارای یک اثر حافظه کوچک، عملکرد بالا و دسترسی سطح پایین به سخت ‌افزار برای انجام کار است.

بنابراین بهترین زبان برنامه نویسی سیستم ها چیست؟ مادامی که زبان‌ های امیدبخش بسیاری وجود دارند که یادگیری را آسان ‌تر می ‌کنند، اگر با C و ++C شروع کنید، به نفع خود عمل خواهید کرد.
++C اساساً یک فرمتی از C است؛ اما شما به هر دو آنها نیاز دارید تا بتوانید خود را در معرض انواع مختلفی از پروژه‌ ها از سرورهای متعارف گرفته تا اینترنت اشیا (IOT) و حتی روبات‌ ها قرار دهید. بسیاری از زبان ‌ها و کتابخانه ‌ها در C و ++C ساخته شده ‌اند و داشتن پایه و اساس محکم در این زبان‌ های بنیادی از شما برنامه ‌نویس بهتری می سازد.

C و ++C مدت زمان طولانی عنوان شماره یک زبان برنامه نویسی سطح پایین را در اختیار داشتند. اما اگر به دنبال چیز جدیدی در فضای سیستم ها هستید، سعی کنید زبان Rust را فرا گیرید. این زبان یک منحنی یادگیری پایین تر دارد که باعث می شود برای آینده توزیع محاسبات مناسب باشد.


در نهایت، زبان برنامه‌ نویسی که شما تصمیم می‌گیرید یاد بگیرید به سطح مهارت فعلی و علایق و خواسته‌ های شغلی تان ارتباط دارد. بهتر است مبتدیان با یادگیری زبان های ساده مانند جاوااسکریپت، پایتون یا Ruby شروع کنند تا بتوانند تجربه های بهتری کسب کنند.
اما اگر جزء آن دسته از برنامه نویسانی هستید که تجربه بیشتری دارند؛ فراگیری یک زبان پایه و همه جانبه مانند C یا جاوا برای شما مناسب تر است تا درک بهتری از نحوه تعامل کامپیوترها و نرم ‌افزارها کسب کنید. این کار همچنین به شما یاد می ‌دهد که چگونه به صورت موثرتری کدنویسی انجام دهید.
و در نهایت، کدنویسان متخصص ممکن است بخواهند زبان هایی مانند Rust یا Scala را یاد بگیرد که زبان های بنیادی مانند C و Java را بهبود بخشند. این دو زبان پیشرفته در میان برنامه نویسان با تجربه بسیار محبوب هستند و به احتمال زیاد اهمیت بیشتری کسب خواهند کرد و شرکت‌ ها تصمیم می‌ گیرند که برنامه ‌های جدیدتر و کارآمدتری را بسازند.


مطالب مرتبط:

10 مهارت فنی برتر مورد تقاضا در سال 2019
فرم ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی
    پست الکترونیک
  • شرح نظر
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: