چگونه به عنوان یک فریلنسر بازخوردهای منفی را مدیریت کنیم؟

چگونه به عنوان یک فریلنسر بازخوردهای منفی را مدیریت کنیم؟
چگونه به عنوان یک فریلنسر بازخوردهای منفی را مدیریت کنیم؟
هیچ‌کس درباره بازخورد منفی احساس خوبی ندارد. زمانی که شما کار خود را به بهترین صورت انجام دادهاید اما هیچ کس از شما قدردانی نمی‌کند، احساس می‌کنید که قلب شما شکسته شده است. دریافت بازخورد منفی از مشتری، بدترین قسمت کار یک فریلنسر است. وقتی شما به عنوان یک فریلنسر فعالیت می‌کنید، به طور مستقیم مسئول کارهای خود هستید و در قبال کارهایی که انجام می‌دهید باید پاسخگو باشید و با مشتریان تعامل داشته باشید؛ بنابراین طبیعی است که شما به طور روزمره در معرض انتقاد آنان قرار بگیرید، پس باید بتوانید این شرایط را بپذیرید و به آن عادت کنید.
با گذشت زمان، می توانید به خود بیاموزید که چگونه انتقادات را بپذیرید و به اندازه کافی از خود مراقبت کنید تا بتوانید کمی حرفه‌ای‌تر شوید. در اینجا برخی از مواردی که می‌توانید برای محافظت از احساسات و نفس خود انجام دهید آورده شده است:

 • بازخوردها را پردازش کنید
 • در برخی از موارد ممکن است که نظر شما و مشتری همسان نباشد و مشتری از خدمات شما رضایت نداشته باشد. وقتی با بازخورد منفی مواجه می‌شوید، وحشت نکنید و نا امید نشوید. در این حالت، سعی کنید کمی از کار فاصله گرفته و استراحت کنید. سپس با یک نگرش آرام به کار بازگردید و سعی کنید کار خود را از دیدگاه مشتری ببینید. این کار به شما کمک می‌کند تا نظراتی را که مشتری به اشتراک می‌گذارد بهتر پردازش کنید و با درایت بیشتری به او پاسخ دهید. بازخورد مشتری برای اعتبار شما بسیار اهمیت دارد و شهرت نیک، تنها راه حفظ شغلی مانند فریلنسری است.

 • مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنید
 • در اغلب موارد، اختلاف نظر در مورد یک پروژه را می‌توان به راحتی با ارتباط موثر حل نمود. برای اینکه دچار اختلاف نظر نشوید و همیشه مشتری از کار شما رضایت داشته باشد بهتر است دید و نظر دقیق مشتری را قبل از اینکه کار خود را آغاز کنید، بررسی کنید. سعی کنید به طور دقیق درک کنید که مشتری شما چه کاری را می خواهد انجام دهد. مشتری از توجه شما به جزئیات و داشتن تعهد شما خوشحال خواهد شد کند. اگر فکر می‌کنید ضروری است، سؤالات زیادی بپرسید تا به طور کامل متوجه هدف پروژه شوید. از لحن و گفتار مناسبی برای برقراری ارتباط با مشتری و یا در مکاتبات خود استفاده نمایید.

  با سلام...
   از اینکه نظرات خود را با من در میان گذاشته‌اید سپاسگزارم. من مایل هستم در مورد صحبت‌های شما بیشتر فکر کنم تا بتوانم موضوع را دقیق‌تر بررسی کرده و راه‌حل مناسبی به شما ارائه دهم. چنانچه نکته دیگری به ذهنتان رسید که در روند اجرای پروژه کمک خواهد کرد حتما با من در میان بگذارید.  
  با تشکر


 • به مشتری حق انتخاب دهید
 • گاهی اوقات مشتریان دوست دارند احساس کنند که همه چیز تحت کنترل آنها است. روش‌ها و راه‌حل خود را برای انجام پروژه به صورت‌های مختلف برای مشتری بیان کنید و از او بخواهید یکی از روش‌ها را انتخاب کند. در این صورت مشتری احساس مالکیت خواهد کرد و متوجه خواهد شد که او باید روش نهایی را انتخاب نماید. این کار باعث می‌شود احساس قدرت بیشتری داشته باشد و شاید کمتر سخت‌گیری کند.

 • مثبت اندیش باشید
با دید منفی به بازخوردها نگاه نکنید و برای اینکه همواره بازخورد را به عنوان یک روش مثبت در نظر بگیرید سه چیز را به خاطر داشته باشید:

 • بازخورد در مورد کارتان است، نه شما. مشتری تنها به دنبال راه‌حل برای بهبود کارش است و شما بخشی از راه‌حل هستید.
 • بازخورد یک قدم نزدیک‌تر به لحظه‌ای است که شما برای کار خود دستمزد دریافت می‌کنید. این خبر خوبی برای شما است چون پیشرفت کار شما را نشان می دهد.
 • با وجودی که خواسته های مشتری ممکن است ناخوشایند باشد؛ اما می‌توانید با صرف کمی وقت، راه‌حل مناسبی برای رفع مشکل پیدا کنید.

 • از نظرات شخصی استفاده نکنید
 • شما می‌توانید بهترین فریلنسری باشید که وجود دارد؛ اما باز امکان دارد با مشتریان سر سختی روبرو شوید که به سادگی بازخورد بدی به شما بدهند. شاید این منصفانه نباشید؛ اما شما باید پذیرای شرایط مختلفی باشید. به عنوان یک فریلنسر امکان دارد که گاهی اوقات پروژه‌ای که انجام داده‌اید رد شود و یا مورد انتقاد قرار گیرید و این امر از شرایط اجتناب‌ناپذیر فریلنسرینگ است. اگر متوجه شدید انتقادی که از کار شما شده به حق و درست نیست، علت بیان آن توسط مشتری را بررسی کنید، آیا وی نظرات شخصی خود را بیان می‌کند یا بر اساس منطق درست و حقایق انتقاد می‌کند. زمانی که مطمئن هستید مشتری شما دچار اشتباه شده است و عقاید وی صحیح نیست و سعی دارد که عقاید شخصی خود را بر نظرات شما غالب کند، نظراتش را نپذیرید و سعی کنید که حقایق را به صورتی صحیح ارائه کنید تا مورد قبول وی قرار گیرد.

  بازخورد

 • روی دیگر فرصت‌ها تمرکز کنید
 • زمانی که توسط یک مشتری رد شدید، از شکنجه دادن خود و یا نگرانی از این که چرا این اتفاق افتاده است، خودداری کنید. شاید مشتری شخص دیگری را انتخاب کرده باشد که فکر می‌کند شرایط بهتری برای انجام پروژه‌اش دارد یا اصلا تصمیم بگیرد که پروژه را کنسل کند؛ بنابراین به جای آن که فکر خود را درگیر یافتن جوابی برای این موضوع نمایید، سعی کنید بر فرصت‌های دیگر تمرکز کنید. هر چه فرصت‌های بیشتری پیدا کنید، شانس بیشتری برای موفقیت دارید.


به عقیده شما چه روش‌های دیگری برای مقابله با بازخورد منفی وجود دارد؟ نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

فرم ارسال نظر

 • نام و نام خانوادگی
  پست الکترونیک
 • شرح نظر
 • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: