صدای برند خود را بیابید

صدای برند خود را بیابید
صدای برند خود را بیابید
صدای برند (Brand Voice) راه منحصر به فردی است که یک نام تجاری می‌تواند توسط آن با مشتریان ارتباط برقرار کند. برای برندهایی که به دنبال توسعه خود هستند هویت کلامی به اندازه هویت بصری مهم است. باید توجه داشت ارزش یک برند تا حد زیادی بستگی به مخاطبان آن دارد و به این صورت می‌تواند شخصیت نام تجاری خود را به مخاطب خارجی منتقل کند. صدای برند یک فایل صوتی نیست، در واقع یک نام تجاری مانند یک انسان عمل می‌کند و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی مانند هر انسان دیگری است. صدای برند به مخاطبان کمک می‌کند تا شخصیت نام تجاری خاصی را که با آن تعامل دارند، تشخیص دهند. بسیاری از کسب و کارها تلاش می‌کنند یک برند را از طریق طراحی یک لوگو یا وب سایت توسعه دهند؛ اما در نهایت شکست می‌خورند زیرا آنها ماهیت واقعی چیزی که یک برند را منحصر به فرد می‌کند، درک نمی‌کنند. یک برند بیش از یک لوگو یا پالت رنگ است؛ این ماموریت شرکت است و فراتر از فروش محصولات و یا خدمات است. ماموریت برند از طریق صدای آن انتقال داده می‌شود که به راحتی توسط مشتریان در میان کانال‌های مختلف رسانه‌ای قابل‌تشخیص است و به متمایز کردن شرکت از دیگران در بازار کمک می‌کند. صدای یک برند چیزی نیست که یک شرکت می‌گوید؛ بلکه نحوه بیان آن به منظور ایجاد تعامل و وفاداری در مشتریان است.

چگونه صدای برند جذابی ایجاد کنیم؟


زبان برند مهم‌ترین بخش هویت کلامی برند است که خود به خودی اتفاق نمی‌افتد بلکه ساخته می شود. ایجاد زبان برند بدون طی کردن مسیر صحیح و برداشتن گام‌های هدفمند و مناسب برندینگ، ممکن نیست. برندها باید بسیار سخت بر روی هویت کلامی خود کار کنند، آنها باید بدانند که از این طریق قضاوت می‌شوند.

 • مشتریان خود را بشناسید، صدای برند شما توسط آنان شنیده می‌شود. اگر می‌خواهید پیام‌های شما به درستی توسط مشتریان دریافت شوند، باید بدانید چطور پیام را هماهنگ و صدایتان را طراحی کنید. با تحقیق درباره ترجیحات، نیازها، انتظارات و خواسته‌های مخاطبین خود شروع کنید؛ سپس عمیق‌تر بروید و درباره وضعیت جمعیت‌شناختی‌ آنها به طور کامل تحقیق کنید. برای مثال جنسیت، سن، مکان و درآمد آنان چیست؟ اطمینان حاصل کنید که صدای دلپذیر و خوبی از برندتان به گوش آنها برسد.

 • صدای برند نماینده شخصیت یک شرکت می‌باشد. این شخصیت و واژگان در اصل ارزش‌ها و ویژگی‌های دیگری را به صورت هویت برند که از طریق ارتباط با مشتری به جهان خارجی منتقل می‌شود، تنظیم می‌کند. ارتباط با صدای برند در واقع همان ارزش‌ها و هویت نام تجاری یک شرکت در حال فعالیت است که در نهایت منجر به تشکیل شخصیت برند، موقعیت برند و تصویر آن می‌شود. برای رسیدن به چنین نتایج مطلوبی، ضروری است که استراتژی برند در برقراری ارتباط را به طور صحیح، تنظیم کنید و به کار گیرید.

 • مانند یک روبات عمل نکنید. با مشتریان ارتباط برقرار کنید و از کلماتی استفاده کنید که قابل‌ فهم باشند. نقطه تماس با مشتری تنها بسته‌بندی و فروش نیست. در واقع هر نقطه‌ای است که توسط آن، شرکت با مشتری ارتباط برقرار می‌کند و شامل وب سایت، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، بسته‌بندی محصول، گارانتی و خدمات، تبلیغات و ... می‌شود.

 • صدایی متمایز ایجاد کنید. شخصیت برند شما می‌تواند حرفه‌ای، فعال، مثبت و غیره باشد؛ بنابراین از یک صدای مناسب برای بیان این شخصیت استفاده کنید. از طرف دیگر، لحن یک برند، رفتاری است که شما برای ارتباط دادن پیغام‌های خود به مشتریان به منظور ایجاد واکنش مطلوب استفاده می‌کنید. با این حال، شخصیت و صدای برند شما باید در هر زمان ثابت باقی بماند تا مرتبط و قابل‌ تشخیص برای مشتریان باشد.


brand voice

صدای برندهای بزرگ


برندهای بزرگ صدای ثابت و متفاوت دارند. این تنها به این دلیل است که آنها در برابر سختی های کار ایستادگی می‌کنند تا حدی که مردم فقط با دیدن رنگ و یا عبارات شعاری، آنها را تشخیص می‌دهند. اگر به دنبال منابع الهام‌بخش برای پیدا کردن صدای برندتان هستید، تحقیق در ارتباط با صدای برندهای بزرگ می‌تواند مفید باشد. می‌توانید هم برندهای قدیمی و هم برندهای جدید را بررسی کنید و به لحن صدای آنها توجه نمایید تا ببینید چه چیزی آنها را متمایز و موفق کرده است، این کار باعث می‌شود که ایده‌های جدیدی به ذهن شما برسد.

 • صدای برند کوکا کولا
 • ایجاد یک صدای متمایز، متفاوت و به یادماندنی یکی از موثرترین ابزارها در کسب مزیت رقابتی در بازار و ایجاد وفاداری در مشتری است، کاری که کوکاکولا انجام داده است. کوکا کولا نمونه‌ای عالی از برندی است که با موفقیت پیام‌های بازاریابی خود را در سراسر جهان عرضه می‌کند و به عنوان یک برند "شخصیت جوان" شناخته می‌شود. کوکاکولا اولین بار در سال 1886 به دنیا معرفی شد و از آن زمان تاکنون صدای ثابت و بدون تغییری داشته است و همیشه در تمام تبلیغات خود با صدایی که برای شادی طراحی شده، با ما صحبت کرده ‌است. مفاهیم شادی به طور مداوم و عمدتا در همه برنامه‌های تبلیغاتی و رسانه‌های اجتماعی کوکا کولا نمایش داده می‌شوند. در واقع صدا و لحن کوکاکولا به سادگی بازتاب ماموریت و ارزش‌های آن هستند.

 • صدای برند دیزنی لند
 • هویت برند دیزنی بسیار قوی است. زمانی که از دیزنی صحبت می‌شود مردم می‌توانند جهان جدیدی را تصور کنند که تنها این کمپانی برای آنها ساخته است. شما می‌توانید مفهوم این برند را در عبارت "زمانی که رویاها به حقیقت می‌پیوندند" ببینید. تمام عناصر طراحی، خدمات و کیفیت ارائه‌ شده توسط دیزنی تحت این مفهوم متحد هستند و همزمان، تاثیر "رویا" به عنوان لحن و صدای دیزنی منتقل می‌شود. آنچه در استراتژی دیزنی قابل‌توجه است، سازگاری کامل است. به طور کلی زمان زیادی طول می‌کشد تا یک هویت برند شرکت ایجاد شود و اگر نگرش شرکت در طول زمان یا از مکانی به مکان دیگر تغییر کند، تصویر نمی‌تواند به اندازه کافی محکم باشد تا مشتریان بتوانند وفاداری خود را توسعه دهند. به نظر می‌رسد که دیزنی این را درک کرده که صدا قدرتمندترین منبع است.

 • صدای برند نایک
 • داستان اصلی نایک در مورد عملکرد بالای ورزشی است. تعجبی ندارد که لحن نایک به نظر رقابتی، الهام بخش و با اعتماد به نفس است. صدای برند نایک، صدایی مستحکم و یکپارچه است. نایک در طول 15 سال گذشته از شعار ساده و موثر "just do it" یا "فقط انجامش بده" استفاده کرده است. بدین ترتیب نایک به برندی تبدیل شد که معنایی فراتر از یک برند تولید لباس‌های ورزشی دارد. زمانی که داستان برند خود را مشخص کردید، به برند خود به عنوان یک فرد واقعی فکر کنید. اگر برند شما قصد پیاده‌روی در اتاق را داشت، چه کسی برای معرفی آن بهتر است؟ مایکل جردن یا جورج کلونی؟ هر چه بیشتر بتوانید شخصیت برند خود را بشناسید بهتر می‌توانید درک کنید که چه لحن صدایی برای شما منطقی است.


صدای برند متعلق به کسب و کار شماست ولی مشتری هم باید آن را دوست داشته باشد. داشتن صدای برند منحصر به فرد و متفاوت که توسط مشتری به رسمیت شناخته شود، برای نام تجاری سودمند است. باید توجه داشت که موقعیت شما در بازار کسب و کار توسط مشتری تعیین می‌شود، از این رو کار شما این است که رضایت آنها را جلب کنید. لحن صدایتان را در تمام رسانه‌ها هماهنگ نگه دارید تا مشتریان برند شما را در مقابل رقبای پر سر و صدا بشناسند. موقعیت کسب و کار خود را بسنجید و صدای برند خود را بر اساس آن ایجاد کنید.

منبع:
feedough.com

فرم ارسال نظر

 • نام و نام خانوادگی
  پست الکترونیک
 • شرح نظر
 • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: