نرم افزارهای مهم برای انجام پروژه های مهندسی عمران

نرم افزارهای مهم برای انجام پروژه های مهندسی عمران
نرم افزارهای مهم برای انجام پروژه های مهندسی عمران
نرم ‌افزارهای زیادی وجود دارند که در مهندسی عمران مورد استفاده قرار می‌ گیرند. به خاطر انقلاب تکنولوژیکی، تعداد نرم‌ افزارهایی که در حال خدمت به مهندسی عمران هستند، در حال افزایش هستند. فهرستی از نرم افزارها که در این مقاله گردآوری شده توسط بسیاری از مهندسین عمران سراسر دنیا مورد استفاده قرار می ‌گیرد؛ این نرم ‌افزارها در پروژه ‌های ساخت‌ و ساز بسیار مفید هستند. در رشته مهندسی عمران، زیر مجموعه هایی از قبیل مهندسی حمل و نقل، طراحی سازه، نقشه برداری، مهندسی ژئوتکنولوژی، مهندسی محیط زیست و برنامه ریزی ساخت و ساز نیز وجود دارند، بنابراین ما در اینجا لیستی از نرم افزارها را فراهم نموده ایم که جامعیت داشته باشد.

AUTOCAD برای طراحی


autocad


AUTOCAD یکی از نرم افزارهای اساسی برای طراحی و مستند سازی پروژه های ساخت و ساز است که توسط Autodesk توسعه یافته است. نسخه 3D AUTOCAD نیز برای مدل سازی 3 بعدی در دسترس است. این نرم افزار بی نظیر در معماری، مهندسی ساخت و ساز و طراحی و ساخت کاربرد زیادی دارد. AutoCAD هم در نسخه ویندوز و هم مک موجود است. AutoCAD امکان استفاده از محیط های دو و سه بعدی را به شما ارائه می دهد. در واقع می توان اتوکد را جایگزینی مناسب برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان به شمار آورد.

دانلود AutoCAD


STAAD PRO برای طراحی و تجزیه و تحلیل


staadpro


STAAD PRO ابزاری است که برای توسعه و تجزیه و تحلیل طراحی سازه استفاده می ‌شود. هنگامی که بحث طراحی و تحلیل یک سازه به میان می‌ آید، STAAD PRO یکی از این نرم ‌افزارهای کاربردی است که به ذهن مهندسان می رسد؛ این نرم افزار توسط بسیاری از افراد حرفه ‌ای در زمینه ساخت ‌و ساز انتخاب می شود. STAAD PRO به طور گسترده برای تجزیه و تحلیل ساختارهای طراحی برای پل‌ ها، برج ‌ها، ساختمان ‌ها، حمل و نقل، صنعتی و صنعتی استفاده می ‌شود. از مهمترین مزیت‌ های این برنامه پشتیبانی از آیین نامه ‌های طراحی با مصالح مختلف از قبیل فولاد، بتن، چوب، آلومینیوم و مقاطع مرکب است. این نرم افزار کاربردی قادر است محاسبات دینامیکی و بررسی رفتار اندرکنش خاک-سازه را با نتایج خروجی منحصر به فردی ارائه دهد.

دانلود STAAD


REVIT برای مدل‌ سازی


revit


Revit نرم افزاری کامل برای مهندسی سازه است و ابزارهای عالی برای نمایش طرح های پیشنهادی و شبیه سازی ساخت و ساز ارائه می دهد. Revit را می‌توان به عنوان یک ابزار طراحی معماری به کار برد و ابزاری است که برای معماران ساخته شده ‌است. این نرم ‌افزار عمدتا برای طراحی و مستند سازی طرح ‌ها بکار می رود. اگرچه ممکن است AutoCAD برای این هدف مورد استفاده قرار گیرد؛ اما Revit سریع‌ تر است و نقشه‌ های دقیق ‌تری را در یک دوره کوتاه‌ تر تولید می کند.

دانلود REVIT


ETABS برای طراحی و آنالیز


etabs


ETABS نرم افزاری برای تحلیل و طراحی سازه های ساختمانی است. پردازنده های طراحی در این نرم افزار بسیار کامل هستند و تمامی المان های یک ساختمان را می توان در این نرم افزار طراحی نمود. نرم افزار ETABS برای آنالیز جامع ساختمان کاربرد دارد و حدود 40 سال پیش توسط شرکت CSI شده است. از نرم افزار ETABS برای بررسی و آنالیز خطی، غیرخطی، استاتیک و داینامیک پروژه های عمرانی استفاده می شود.

دانلود ETABS


SAP2000 برای طراحی و تجزیه و تحلیل


sap2000


SAP2000 یک نرم افزار دیگر برای طراحی و تجزیه و تحلیل ساختارها است که از طراحی اولیه تا پیش تولید هر گونه پروژه عمرانی را در بر می گیرد. SAP2000 مجموعه وسیعی از قالب‌ها را برای شروع سریع یک مدل جدید دارد. SAP2000 می تواند قاب های بتنی ایستا، کوچک و ساده را به صورت 2 بعدی و قاب های بزرگ و پیچیده را به صورت 3 بعدی و در قالب تحلیل های پویا و غیرخطی ارائه دهد. SAP2000 به طور خودکار به ایجاد اتصال در تقاطع اشیا سازه‌ای یا مفاصل داخلی در هنگام اتصال اجسام ساختاری می ‌پردازد. مختصات و اطلاعات مشترک ممکن است بر روی صفحه نمایش در پنجره مدل یا به صورت جدولی نمایش داده شود. این نرم افزار، رابط کاربری همه جانبه و کاربرپسندی را به همراه قابلیت های گوناگون بصری برای مدل سازی سریع پروژه های ساده و پیچیده، اعم از طراحی یک پل تا طرح زیر ساخت حمل و نقل، را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

دانلود SAP2000


MATHCAD برای محاسبات


mathcad


Mathcad برای محاسبات ریاضی، روابط، تحلیل جریان و غیره بسیار مفید است. این برنامه قدرتمند به کاربر این قابلیت را می ‌دهد که نتیجه محاسبات را در قالب یک فایل متنی جداگانه شامل نقشه، نمودار، متن و تصویر ارائه دهد. Mathcad به شما اجازه می ‌دهد که محاسبات خود را حل و آنالیز کنید و به سادگی آنها را به اشتراک بگذارید.

دانلود Mathcad


ARCGIS برای نقشه برداری


ArcGIS


ArcGIS نرم افزاری است که در سیستم اطلاعات جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار به عنوان یک ابزار یکپارچه و توانا برای نقشه ‌برداری، تجزیه و تحلیل، دستکاری و ذخیره داده ‌های جغرافیایی به منظور ارائه راهکارهایی برای مشکلات دنیای واقعی و کمک به برنامه‌ریزی برای آینده تعریف می ‌شود. تکنولوژی GIS در همه علوم کاربرد دارد. GIS قدرت حل مشکلات روزمره مهندسی را افزایش می دهد. با استفاده از GIS می توان حوادث شهری را آنالیز نمود، مشکلات حمل و نقل و ترافیک را برطرف و مدیریت نمود، برای احداث هر سازه ای بهترین مکان را انتخاب کرد و بسیاری موارد دیگر.

دانلود ArcGIS


MX Road برای طراحی و تحلیل جاده


mxroad


MX Road نرم افزاری است که توسط Bentley Systems طراحی شده است و در طراحی جاده مورد استفاده قرار می گیرد. MXROAD ترکیبی از تکنولوژی مدل سازی 3 بعدی با گردش کار سنتی برای بهبود کیفیت طراحی است. با استفاده از این نرم افزار می توان بهترین مسیر را برای طراحی راه انتخاب نمود.

دانلود MX Road


PTV Vissim برای برنامه ‌ریزی ترافیک


Vissim


PTV Vissim نرم‌افزاری است که به طور گسترده برای تحلیل ترافیک مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این نرم افزار با استفاده از گزینه ‌های تحلیلی جامع، به ایجاد یک ابزار قدرتمند برای ارزیابی و برنامه‌ ریزی زیر ساخت ترابری شهری و برون شهری می‌ پردازد.

دانلود Vissim
مطالب مرتبط:

12 وب سایت برتر برای مهندسان مکانیک


فرم ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی
    پست الکترونیک
  • شرح نظر
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: