۷ دلیل مهم برای اینکه چرا باید از پایتون استفاده کنید

۷ دلیل مهم برای اینکه چرا باید از پایتون استفاده کنید
۷ دلیل مهم برای اینکه چرا باید از پایتون استفاده کنید
با توجه به آخرین شاخص جامعه برنامه ‌نویسی TIOBE، پایتون یکی از ۱۰ زبان برتر برنامه ‌نویسی است. پایتون یک زبان برنامه ‌نویسی سطح بالا است. شما می ‌توانید از پایتون برای توسعه برنامه ‌های کاربردی GUI، وب سایت و برنامه‌ های وب استفاده کنید. همچنین پایتون به عنوان یک زبان برنامه ‌نویسی سطح بالا به شما این امکان را می ‌دهد که با توجه به وظایف معمول برنامه ‌نویسی بر عملکرد اصلی برنامه تمرکز کنید. قواعد نوشتاری و سینتکس ساده زبان برنامه ‌نویسی آن را برای شما آسانتر می ‌کند، بنابراین تعداد رو به افزایشی از مردم این زبان برنامه ‌نویسی را برای کار خود اتخاذ می‌ کنند.

چند دلیل وجود دارد که شما باید پایتون را به دیگر زبان ‌های برنامه ‌نویسی ترجیح دهید، در اینجا به برخی از مهمترین این موارد اشاره خواهیم کرد:

یک زبان چند منظوره برای همه چیز

به عنوان یک زبان برنامه ‌نویسی هدف کلی پایتون، جهانی است. پایتون یک ابزار سریع اما قدرتمند و با قابلیت ‌های فراوان است. حل تمامی مشکلات وب و داده کاوی با زبان برنامه ‌نویسی پایتون امکان پذیر است.

الگوهای برنامه ‌نویسی چندگانه

همانند دیگر زبان‌ های برنامه ‌نویسی مدرن، پایتون نیز از چندین پارادایم برنامه ‌نویسی پشتیبانی می ‌کند. این زبان به طور کامل از برنامه ‌نویسی شی گرا و ساختار یافته پشتیبانی می‌ کند. همچنین از مفاهیم مختلفی در برنامه ‌نویسی تابعی و جنبه گرا نیز پشتیبانی می ‌کند. در عین حال، پایتون دارای یک سیستم تایپ پویا و مدیریت حافظه خودکار است. الگوهای برنامه‌ نویسی و ویژگی ‌های این زبان به شما کمک می ‌کنند تا از پایتون برای توسعه برنامه ‌های نرم ‌افزاری بزرگ و پیچیده استفاده کنید.

کد خوانا و قابل نگهداری

هنگام نوشتن یک برنامه نرم افزاری، باید بر روی کیفیت کد منبع خود تمرکز کنید تا تعمیر، نگهداری و به روزرسانی ساده تر شود. قواعد نحوی پایتون به شما این امکان را می ‌دهد که بدون نوشتن کد اضافی، مفاهیم را بیان کنید. در عین حال، پایتون، بر خلاف دیگر زبان های برنامه نویسی، بر روی خوانایی کد تمرکز می کند و به شما اجازه می دهد تا به جای علامت گذاری از کلمات کلیدی انگلیسی استفاده کنید. از این رو، شما می توانید از پایتون برای ساخت برنامه های سفارشی بدون نوشتن کد اضافی استفاده کنید. پایه و اساس کد تمیز و خوانا به شما کمک می‌کند نرم‌افزار را بدون صرف زمان و تلاش اضافی حفظ کرده و به روز رسانی کنید.

کتابخانه استاندارد و قوی

کتابخانه استاندارد بزرگ پایتون باعث می ‌شود که نسبت به دیگر زبان ‌های برنامه ‌نویسی، امتیاز بیشتری کسب کند. این کتابخانه استاندارد به شما این امکان را می ‌دهد که با توجه به نیازهای دقیق خود، طیف وسیعی از ماژول ها را انتخاب کنید. هر ماژول به شما این امکان را می ‌دهد که بدون نوشتن کد اضافی قابلیت خاصی را به برنامه پایتون اضافه کنید. برای مثال، هنگام نوشتن یک برنامه وب در پایتون، می ‌توانید از ماژول های ویژه‌ای برای اجرای خدمات وب، مدیریت رابط کاربری و یا کار با پروتکل‌ های اینترنت استفاده کنید. شما حتی می ‌توانید اطلاعات مربوط به ماژول ‌های مختلف را از طریق مستندات کتابخانه استاندارد پایتون جمع ‌آوری کنید.


pythonبرنامه نویسی متن باز (open source)

پایتون به عنوان یک زبان برنامه نویسی متن باز، به شما کمک می کند تا هزینه توسعه نرم افزار را به طور قابل توجهی کاهش دهید. شما حتی می توانید چارچوب های چندگانه متن باز پایتون، کتابخانه ها و ابزارهای توسعه را برای محدود کردن زمان بدون افزایش هزینه و با توجه به نیازهای دقیق خود انتخاب کنید. برای مثال، شما می توانید با استفاده از چارچوب های قدرتمند پایتون مانند Django، Flask، Pyramid، Bottle و Cherrypy به کار خود سرعت بخشید. به همین ترتیب، می توانید برنامه های کاربردی GUI دسکتاپ را با استفاده از چارچوب های GUI Python و ابزارهایی مانند PyQT، PyJs، PyGUI، Kivy، PyGTK و WxPython تسریع کنید.

ساده سازی توسعه نرم افزار

پایتون یک زبان برنامه نویسی عمومی است. از این رو، شما می توانید از زبان برنامه نویسی برای توسعه برنامه های کاربردی دسکتاپ و وب استفاده کنید. همچنین می توانید از پایتون برای توسعه برنامه های کاربردی پیچیده علمی و عددی استفاده کنید. پایتون با ویژگی هایی برای تسهیل تجزیه و تحلیل و تجسم داده ها طراحی شده است. شما می توانید از ویژگی های تجزیه و تحلیل اطلاعات پایتون برای ایجاد راه حل های داده های بزرگ سفارشی بدون صرف زمان و تلاش بیشتر استفاده کنید. در عین حال، کتابخانه های تجسم داده و API های ارائه شده توسط پایتون به شما کمک می کنند تا داده ها را به شیوه ای جذاب تر و موثر تجسم کرده و ارائه دهید. بسیاری از توسعه دهندگان از پایتون برای انجام هوش مصنوعی و وظایف پردازش زبان طبیعی استفاده می ‌کنند.

انطباق با توسعه تست محور (Test Driven Development)

شما می ‌توانید از پایتون برای ایجاد سریع نمونه اولیه نرم ‌افزار استفاده کنید. همچنین، می توانید با بازسازی کد پایتون، برنامه نرم افزاری را مستقیما از نمونه اولیه بسازید. پایتون به شما این امکان را می ‌دهد که با اتخاذ رویکرد توسعه تست محور (TDD) کدگذاری و آزمایش را به طور همزمان انجام دهید. شما می توانید به راحتی تست های لازم قبل از نوشتن کد را بنویسید و از تست ها برای ارزیابی کد برنامه استفاده کنید. این تست ها همچنین می توانند برای بررسی اینکه آیا برنامه بر اساس کد های اولیه از پیش تعریف شده برآورده می شود، استفاده شود.

با این حال، پایتون نیز مانند دیگر زبان ‌های برنامه ‌نویسی، نقاط ضعف خاص خودش را دارد. این زبان، فاقد برخی ویژگی ‌های زبان های برنامه ‌نویسی مدرن دیگر است. از این رو، شما باید از کتابخانه‌ها، ماژول ‌ها و چارچوب‌ های پایتون برای تسریع توسعه سفارشی نرم ‌افزار استفاده کنید. همچنین مطالعات متعددی نشان داده است که پایتون کندتر از زبان های برنامه نویسی پر کابردی مانند Java و ++C است. بنابراین شما باید سرعت برنامه پایتون را با ایجاد تغییرات در کد یا زمان اجرا افزایش دهید. اما در مجموع، پایتون یک زبان قدرتمند و عمومی است که به شما این امکان را می ‌دهد که با کدنویسی کمتر، کار بیشتری انجام دهید.فرم ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی
    پست الکترونیک
  • شرح نظر
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: