شش راهکار موثر کاهش استرس برای فریلنسرها

شش راهکار موثر کاهش استرس برای فریلنسرها
شش راهکار موثر کاهش استرس برای فریلنسرها
بارها اشاره کرده‌ایم که فریلنسرینگ می‌تواند به طور باورنکردنی جالب و جذاب باشد و واقعا هم این‌گونه است. شما می‌توانید با آزادی و انعطاف بالا کار کنید و تصمیم بگیرید که در چه زمینه‌ای می‌خواهید کار کنید، چه زمانی می‌خواهید کار کنید و در کجا. اما در عین حال فریلنسرینگ نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد. زمانی که شما ساعت‌های متوالی بر روی پروژه‌های متعدد کار می‌کنید و یا زمان‌هایی که نمی‌توانید پروژه مناسبی را پیدا کنید می‌تواند برای شما بسیار استرس‌زا باشد. در این شرایط شما باید بتوانید انعطاف‌پذیر و سازگار با شرایط باشید. استرس تا حدودی می‌تواند برای تمرکز بر انجام پروژه‌ها به شما کمک کند اما در عین حال استرس بیش از حد می‌تواند موجب مشکلاتی برای سلامتی نظیر بی‌خوابی و افسردگی و یا مسائل دیگر مانند مشکلات ارتباطی و عصبانیت شود و همچنین می‌تواند منجر به تولید کار با کیفیت پایین‌ و سرعت کند شود.
بنابراین، مدیریت درست استرس امر مهمی است و می‌تواند با چالش‌هایی همراه باشد. در اینجا راهکارهای موثری وجود دارند که می‌توانید برای مدیریت صحیح سطح استرس خود از آنها استفاده کنید تا بتوانید استرس خود را به صورت بهینه کاهش داده و به افزایش بهره‌وری خود کمک کنید.

 • میزان کاری را که می‌توانید انجام دهید برآورد کنید
 • بسیاری از فریلنسرها به دنبال استفاده بیشتر از وقت خود هستند تا بتوانند درآمد بیشتری بدست آورند. اگر چه شما به عنوان یک فریلنسر نیاز دارید که برای گذران زندگی خود کار کنید؛ اما در نظر داشته باشید که فقط باید پروژه‌هایی را که می‌توانید با موفقیت و بدون صدمه زدن به سلامتی خود انجام دهید، قبول کنید. تنها در این صورت و داشتن یک برنامه زمانی مناسب می توانید استرس کاری خود را کنترل کنید زیرا در این صورت فقط متعهد به انجام پروژه‌هایی هستید که می‌توانید واقعا برای آنها زمان اختصاص دهید و این کار شما را تحت فشار بیش از حد قرار نمی‌دهد. بنابراین اولین قدم برای موفقیت این است که بتوانید برآورد کنید چقدر کار می‌توانید انجام دهید. اگر محدودیت‌های خود را ندانید، نمی‌توانید یک برنامه منطقی را طرح‌ریزی کنید. اگر چه ممکن است که محدودیت‌های شما از هفته‌ای به هفته دیگر فرق کند؛ اما باید یک ایده کلی در مورد ساعات کاری هفتگی خود داشته باشید. چند ساعت در هفته می‌توانید با بهره‌وری بالا کار کنید؟ 50، 60 یا 70 ساعت. وظایف دیگری را نیز که دارید باید در نظر بگیرید، مانند مسائل خانوادگی و شخصی.
  سپس باید تصمیم بگیرید که چگونه برنامه خود را بین پروژه‌ها تقسیم کنید. شما ممکن است در طول هفته 70 ساعت بر روی پروژه‌های دشوار برای کسب درآمد بیشتر کار کنید و یا اینکه 10 تا 20 ساعت در هفته را به پروژه‌های دشوار و سودآور اختصاص دهید و بقیه را صرف پروژه‌هایی کنید که ساده‌تر هستند.
  بنابراین دانستن محدودیت‌ها و داشتن یک ایده خوب از نحوه توزیع کار و زمان، به شما این امکان را می‌دهد که تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد آنها بگیرید.

 • برخی از پروژه‌ها را رد کنید
 • از پذیرفتن پروژه‌هایی که کاملا با آنها آشنا نیستید اجتناب کنید؛ زیرا در صورت قبول چنین وظایفی باید تحقیقات زیادی انجام دهید و زمان زیادی صرف کنید و در خیلی از موارد ممکن است به نتیجه مطلوبی نرسید. گاهی اوقات این پروژه نیست که باعث می‌شود شما یک برنامه را رها کنید بلکه مشتری علت آن است. مشتریانی هستند که آنقدر بی‌نظم هستند که کار کردن با آنها می‌تواند برنامه شما را دچار مشکل کند. اگر چنین مشتریانی دارید، بهتر است از آنها خلاص شوید.

 • نفس کشیدن و مراقبه را تمرین کنید
 • یکی از موثرترین راه‌ها برای استراحت، تنفس و مدیتیشن است. در حالی که تنفس یک فعالیت ناخودآگاه برای همه است، بسیاری از مردم فراموش می‌کنند که نفس عمیق بکشند. زمانی که در مورد چیزی عصبانی می‌شوید، نفس عمیق بکشید تا خود را آرام کنید. همچنین می‌توانید با تنفس و باز دم از طریق بینی خود یوگا انجام دهید. در حالی که چشم خود را بسته اید، به آرامی ماهیچه‌ها و ذهن خود را آرام کنید. شما می‌توانید این کار را هر روز به مدت 2 دقیقه قبل از شروع کارهایتان انجام دهید. در طی روزهای استرس‌زا می‌توانید به مدت 5 تا 10 دقیقه بیشتر این کار را انجام دهید. مدیتیشن نه تنها استرس را کاهش می‌دهد بلکه به شما انگیزه می‌دهد که به طور موثر عمل کنید. کارهایی را که دوست دارید و شما را شاد می‌کنند، انجام دهید و در مورد تجربیات خوب گذشته خود فکر کنید. افکار خوب، شکل مثبتی به ذهن شما می‌دهند، در نتیجه استرس را کاهش داده و سبب تقویت عملکرد موثر شما می‌شوند.

  6 Effective Stress Reduction Strategies for Freelancers

 • به تغذیه، خواب و ورزش اهمیت دهید
 • ترکیب این سه باعث می‌شود که شما یک سبک زندگی سالم‌تر و مولد داشته باشید. اینها سه عنصر اساسی هستند که شما برای غلبه بر استرس و استراحت بعد از کار طولانی مدت نیاز دارید.
  رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و سعی کنید غذاهای سالم مصرف کنید. زمانی که بیش از حد کار می‌کنید و زمان کمی دارید، احتمالا غذاهای فوری و فست فودها را انتخاب خواهید کرد. بهتر است بدانید که غذاهای چرب باعث می‌شوند که به سرعت احساس خستگی کنید؛ بنابراین کمی بیشتر در مورد تغذیه خود فکر کنید و از سالم بودن رژیم غذایی خود مطمئن شوید.
  با اینکه میزان خواب هر فرد متفاوت است؛ اما شما باید سعی کنید به طور متوسط 8 ساعت بخوابید. خواب کافی هم به طور جسمی و هم ذهنی شما را جوان می‌کند، همچنین سطح استرس شما را کاهش می‌دهد و برای افزایش بهره‌وری ضروری است. اگر به طور مرتب در مورد کار نگران باشید و دیر بخوابید یا در نیمه شب بیدار شوید و در مورد کار فکر کنید، میزان استرس شما افزایش خواهد یافت. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید خواب خود را بهبود بخشید، مطمئن شوید وقت خواب منظمی دارید و قبل از رفتن به رختخواب از مصرف محرک‌هایی مانند کافئین دوری کنید.
  ورزش کردن به طور مرتب برای شما مفید خواهد بود و می‌تواند برای سلامت ذهنی و جسمی شما مفید باشد و باعث می‌شود احساس بهتری داشته و شادتر باشید.

 • زمانی را با خانواده و دوستان سپری کنید
 • خانواده و دوستان شما بخش بزرگی از زندگی شما را تشکیل می‌دهند. گاهی اوقات از کار دوری کنید و زمانی را با خانواده خود سپری کنید. با آنها صحبت کنید و غذا بخورید، این کار تا حد زیادی سبب کاهش استرس می‌شود. همچنین با دوستانتان ملاقات کنید و زمانی را با آنها بگذرانید. سراغ دوستان قدیمی خود که مدت زیادی از آنها بی‌خبر هستید بروید، با آنها تماس بگیرید یا به ملاقاتشان بروید.

 • با فریلنسرهای دیگر معاشرت کنید
 • به عنوان یک متخصص در هر زمینه‌ای، ارتباط با همکارانتان می‌تواند راه خوبی برای ارتقای سبک زندگی شما باشد. سپری کردن زمان با همکارانتان می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های جدیدی برای شما باشد و باعث می‌شود تا همیشه به روز و از آخرین تحولات در زمینه کاری خود آگاه باشید. این امر می‌تواند انگیزه شما را افزایش و استرس را کاهش دهد.

  استرس جزیی اجتناب‌ناپذیر از زندگی هر فریلنسر است. استرس می‌تواند عملکرد موثر شما را کاهش دهد و شما را از کار نا امید کند. دانستن نحوه غلبه بر استرس نه تنها شما را مولدتر می‌کند؛ بلکه شما را از لحاظ جسمی و ذهنی سلامت نگه می‌دارد.

  شما چگونه استرس خود را مدیریت می‌کنید؟ راهکارهای خود را با ما در میان بگذارید.

فرم ارسال نظر

 • نام و نام خانوادگی
  پست الکترونیک
 • شرح نظر
 • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: