چهار نکته برای بهبود فرهنگ دورکاری

چهار نکته برای بهبود فرهنگ دورکاری
چهار نکته برای بهبود فرهنگ دورکاری
دورکاری بخشی از چشم‌انداز اشتغال در طول تاریخ بوده‌است. امروزه با گسترش اینترنت، بسیاری از شرکت‌های جدید این امکان را برای کارمندان فراهم نموده‌اند که از راه دور وظایف خود را به انجام رسانند. تکنولوژی، محیط‌های کاری را فعال‌تر و بسیار انعطاف‌پذیرتر کرده است. شرکت‌ها از طریق دورکاری می‌توانند بهترین استعدادها را در اختیار داشته باشند و هزینه‌های مربوط به استخدام کارمندان تمام وقت را برای خود ذخیره ‌کنند. کارمندان نیز در شرایط ایده‌آل خود، در هر زمان و مکانی، قادر به فعالیت هستند و هزینه و زمانی برای رفت و آمد به محل کار صرف نمی‌کنند. این مزایا باعث شده که این روزها افراد زیادی دورکاری را بر شیوه کار سنتی ترجیح دهند. با این حال با اینکه دورکاری مزایای بسیاری دارد با چالش‌های زیادی نیز همراه است. پس بیایید نگاهی به کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا بر این چالش‌ها غلبه کرده و در کار خود موفق شوید، داشته باشیم.

 • یک برنامه هدفمند تنظیم نمایید
 • یکی از مزایای عالی دورکاری این است که شما می‌توانید برای خود برنامه کاری دلخواه تنظیم نمایید. شما می‌توانید میان کار و برنامه‌های روزانه زندگی خود تعادل ایجاد کرده و بر اساس بازدهی و سطح انرژی خود برنامه‌ای اختصاصی تدوین کنید. درست است که شما به عنوان یک فرد دورکار در بازه زمانی معمول 9 تا 5 مجبور به فعالیت نیستید؛ اما همچنان مسئولیت انجام کارها بر عهده شماست و باید به کارفرما و شرکتی که با آن همکاری می‌نمایید اطمینان دهید که بر اساس زمان‌بندی پروژه‌های در دست انجام خود، پیش می‌روید و می‌توانید آنها را به موقع تحویل دهید. بنابراین اهداف کلیدی خود را مشخص کرده و سپس برنامه‌ای را طراحی کنید که به شما این امکان را دهد تا به شیوه‌ای مناسب کارها را پیش برده و از مسیر اصلی خود منحرف نشوید. کلید موفقیت در دورکاری نیز داشتن یک برنامه هدفمند روزانه است.

 • در دسترس باشید
 • شما به عنوان یک فرد دورکار اغلب تماس فیزیکی با همکاران یا کارفرمایان خود ندارید؛ بنابراین باید بتوانید از طریق روش‌های دیگری در دسترس باشید تا در مواقعی که دیگران نیاز به ارتباط با شما دارند بتوانند با شما تماس گرفته یا پیغام ارسال کنند. بهتر است برنامه کاری خود را به نحوی تنظیم نمایید که در بازه زمانی معمول 9 تا 5 ، ساعتی را برای برگزاری کنفرانس‌های تلفنی و پاسخگویی به همکاران یا کارفرمایان اختصاص دهید.

 • یک فضای کاری مناسب برای خود ایجاد نمایید
 • بسیاری از مردم فکر می‌کنند که دورکاری به این معنی است که آن‌ها می‌توانند با پیژامه خود بر روی مبل بنشینند و کار خود را همزمان با تماشای تلویزیون انجام دهند؛ اما این روش درستی نیست. شما باید فضایی مناسب را به انجام کار اختصاص دهید که در آن از حواس‌پرتی‌ها به دور باشید و بتوانید تنها بر کار خود تمرکز نمایید. سعی کنید در یک فضای خاص با یک درب کار کنید که صداهای بلند را محدود می‌کند. در بسیاری از موارد ممکن است که شما نیازمند برقراری کنفرانس تلفنی یا آنلاین باشید؛ بنابراین باید فضایی که در آن کار می‌کنید به دور از سر وصدا باشد.

 • زمان خود را مدیریت نمایید
 • برای افزایش بهره‌وری خود به عنوان یک فرد دورکار باید زمان خود را به درستی تنظیم کنید تا از عهده انجام همه وظایف خود برآیید. یکی از ابزارهایی که می‌توانید برای مدیریت زمان و اولویت‌بندی کارهای خود استفاده نمایید ماتریس آیزنهاور است.
  بر اساس این ماتریس، شما می‌توانید کارها را از لحاظ اهمیت و فوریت به 4 دسته مهم، غیر مهم، فوری و غیر فوری تقسیم کنید. ماتریس آیزنهاور 4 ویژگی را برای کارها بیان می‌کند:

 • اگر کاری هم مهم و هم فوری باشد باید سریع‌تر انجام شود و در صورت انجام نشدن پیامدهای بدی به همراه خواهد داشت.
 • اگر کاری نه مهم است و نه فوری، وقت و انرژی خود را برای انجام آن صرف نکنید و آن را از برنامه خود حذف نمایید.
 • اگر کاری مهم نیست، اما فوری است، انجام دادن آن را تا حد امکان به دیگران بسپارید.
 • اگر کاری مهم است اما فوری نیست، زمان مناسبی برای انجام، به آن اختصاص دهید. این دسته از فعالیت‌ها به شما کمک می‌کنند به اهداف شخصی و حرفه‌ای خود دست یابید.


در این مقاله ما موارد مهمی را که برای ارتقای فرهنگ دورکاری لازم است، عنوان نموده‌ایم. توجه به هر کدام از این موارد می‌تواند جهت افزایش بهره‌وری شما موثر و کارآمد باشد.
 اگر تاکنون دورکاری را تجربه نکرده‌اید به تیم رو به رشد وانیار ملحق شوید تا دریچه‌های نوینی از فرصت‌های کاری به روی شما گشوده شود.

فرم ارسال نظر

 • نام و نام خانوادگی
  پست الکترونیک
 • شرح نظر
 • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: