4 روش کارآمد برای افزایش رضایت شغلی

4 روش کارآمد برای افزایش رضایت شغلی
4 روش کارآمد برای افزایش رضایت شغلی
آیا احساس می‌کنید شغل شما دیگر هیجان‌ انگیز نیست؟ آیا احساس می‌کنید در موقعیت فعلی خود گیر افتاده‌اید؟ عدم رضایت شغلی می‌تواند بسیار آزار‌دهنده باشند، با این حال حتی برای افرادی که به شغل خود علاقه‌مند هستند نیز ممکن است روزهای بد و خسته‌کننده پیش آید. در این شرایط مساله مهم این است که بتوانید مشکل را تشخیص داده و آن را برطرف کنید و ببینید چه کاری می‌توانید برای احیای علاقه به کارتان انجام دهید. تفاوت افراد ناراضی که در حسرت‌های خود غرق شده و سکوت می‌کنند با افرادی که برای تحقق آرزوهای خود می‌جنگند، این است که گروه دوم مسائل و احساسات خود را درک کرده و در مسیر رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند.

در اینجا روش‌های کارآمدی برای شما ارائه خواهیم کرد که می‌توانید از آنها در جهت بهبود رضایت شغلی خود استفاده نمایید.

 • خود را مورد ارزیابی قرار دهید
 • وضعیت فعلی خود را ارزیابی کنید تا بتوانید راه‌حلی برای مشکلات خود پیدا کنید. تعداد زیادی از مردم اغلب نمی‌دانند چه چیزی باعث ناراحتی آنها می‌شود. تا زمانی که ریشه مسئله را تعیین نکنید، نمی‌توانید راه‌حلی بیابید. فهرستی از کارهایی که از آنها لذت می‌برید و همچنین کارهایی که انجامشان برای شما ناخوشایند است را تهیه کنید. هنگامی که متوجه شدید که چه وظایف یا مسئولیت‌هایی باعث نارضایتی شما می‌شوند، سعی در حذف و یا محدود کردن برخی از آنها نمایید و در ازای آن، فعالیت‌هایی را که از انجام آنها لذت می‌برید، به لیست خود اضافه نمایید.

 • به خود فرصت دهید
 • در اغلب موارد عامل نارضایتی از کار، نبود انرژی کافی است. زمانی که انرژی شما کم می‌شود انگیزه‌ شما نیز از بین می‌رود. در این شرایط از قدرت تصمیم‌گیری شما نیز کاسته شده و نمی‌توانید عملکرد مناسبی داشته باشید؛ بنابراین هر زمان که احساس تردید نسبت به خود، انتخاب‌های شغلی‌، اهمیت نقش خود در کار و مهم‌تر از همه توانایی‌های خود برای موفقیت داشتید، گامی به عقب برداشته، برای ارزیابی مجدد وضعیت، به خود فرصت و زمان دهید. باید کمی برای خود وقت بگذارید تا استراحت کنید و به خود اطمینان دهید که در جهت درست حرکت خواهید نمود.

 • تغییری ایجاد کنید؛ حتی اگر بسیار کوچک به نظر رسد
 • چه مدتی است که در یک محیط مشغول به کار هستید؟ گذراندن زمانی طولانی در محیطی یکنواخت می‌تواند هرکسی را آزار دهد. گاهی اوقات تمامی این یکنواختی‌ها ممکن است با آویختن عکسی جدید، خرید یک گیاه یا حتی تغییر رنگ دیوار، از بین بروند و سبب ایجاد حس انگيزش و هيجانی دوباره شود. یک استراتژی عالی دیگر برای تحریک حالت یکنواخت شغلتان، تغییر برنامه کاری است. شاید شما شادتر خواهید بود اگر در شروع روز ورزش کنید و یا اینکه 20 صفحه از یک کتاب را بین انجام وظایف خود مطالعه کنید. تغییر برنامه روتین روزانه راهکاری مناسب برای از بین بردن یکنواختی در برنامه‌های روزانه است. اگر به طور معمول ساعت 9 تا 5 کار میکنید ببینید آیا می‌توانید آن را تغییر دهید. داشتن زمان بیشتر برای اهداف و یا سرگرمی‌های شما در هر کدام از ساعات روزهای کاری‌تان می‌تواند یک تغییر مفید باشد. به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید یا به دنبال چیزهای الهام‌بخش بگردید، همه این‌ها می‌تواند راهی مناسب برای ارتقای بهره‌وری شما باشد و به شما کمک کند تا عاشق شغل خود شوید.

 • افراد مشتاق را بیابید
 • راز داشتن احساس رضایت و خوشحالی در کار، این است که بدانید کار شما مفهوم و هدفی دارد. اگر انگیزه شما رو به کاهش است و احساس می‌کنید زمان آن رسیده که کار خود را ترک کنید، سعی کنید با افراد مشتاق و پر انرژی در حرفه خود ارتباط برقرار کنید. انرژی مثبت و منفی هر دو مسری هستند؛ افرادی که اهداف روشن و بلند پروازانه‌ای دارند می‌توانند حس مثبتی به شما القا کرده و به احیای علاقه دوباره به کارتان کمک کنند. این افراد می‌توانند فریلنسرهایی باشند که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کنند و رضایت شغلی بالایی دارند؛ زیرا کار آنان بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌توانند ساعات کاری خود را به دلخواه تنظیم کرده و در هر زمان و مکانی که می‌خواهند کار کنند.

  روند شغلی خود را در سال جدید متحول کنید؛ از فرصت‌های عالی که فریلنسری در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید، به این ترتیب می‌توانید تعادل بیشتری میان شغل و زندگی خود ایجاد کرده و برنامه کاری بهتری برای خود تنظیم نمایید.


مطالب مرتبط:

چگونه شغل خود را در عصر اتوماسیون حفظ کنیم

5 ابزار که مهارت‌های ارتباطی شما را افزایش خواهند داد

فرم ارسال نظر

 • نام و نام خانوادگی
  پست الکترونیک
 • شرح نظر
 • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: